Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26844016 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2021

Warsztaty z Małgorzatą Swędrowską w Filii nr 10 - relacja

13-12-2021

 

Warsztaty z Małgorzatą Swędrowską w Filii nr 10 - relacja

 

9 grudnia 2021 Filia nr 10 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie miała przyjemność gościć Małgorzatę Swędrowską – pisarkę, nauczycielkę, trenerkę, popularyzatorkę literatury dziecięcej, twórczynię koncepcji czytania wrażeniowego, czyli sposobu na inicjowanie spotkań czytelniczych w grupie przedszkolnej i wczesnoszkolnej, łączących przeżycie tekstu literackiego z ruchem, rytmem, rymem i emocjami. Sama autorka powiedziała o sobie, że kocha dzieci, kocha spotkania z książką, jest mamą dwóch synów i dwóch córek, miłośniczką gór i życiowych wyzwań.

 

W godzinach porannych autorka spotkała się w Filii nr 10 z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 15. Podczas warsztatów zaproponowała dzieciom zabawy w oparciu o swoją metodę czytania wrażeniowego. W zabawie uczestnicy mieli okazję poznać książki: „Ala ma Kota”, „Elementarz w podskokach”, „Moja mama, mój tato”. Brali aktywnie udział w czytaniu np. poprzez dopowiadanie wyrazów oraz pokazywanie emocji, które pojawiały się w czytanych tekstach.

 

W spotkaniu dla rodziców szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „jak sprawić, by czytanie było dla dziecka radością?”. Odpowiedzi Małgorzata Swędrowska udzieliła z dwóch perspektyw – jako mamy i jako pedagoga. W praktyczny sposób pokazała zgormadzonym uczestniczkom, jak można pracować z tekstem - wspólnie za autorką powtarzaliśmy w określony sposób wersy czytanych wierszy, bawiliśmy się rymami. Nie zabrakło także zabaw okołoliterackich, które powinny, zdaniem pisarki, rozpoczynać każdą przygodę z czytaniem, by kojarzyło się z czymś przyjemnym.

 

Podczas spotkania pracowaliśmy z książką  Małgorzaty Swędrowskiej i Agnieszki Frączek „Elementarz w podskokach”, rozmowa dotoczyła procesu nauki czytania, autorka podkreślała, że dziecko w tym okresie potrzebuje ogromnego wsparcia od rodziców i nauczycieli. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy czytanie ma związek z ruchem - im więcej ruchu i zabawy, tym łatwiejsza będzie nauka czytania. Aktywność stymuluje pracę mózgu dziecka i w naturalny sposób przygotowuje do nauki czytania.

 

Małgorzata Swędrowska skupiła także się na nieocenionej roli czytania jeszcze na etapie niemowlęctwa. Czytanie w ramionach rodziców buduje niesamowitą więź, dziecko w tym okresie przyswaja intonację i melodię języka, zdobywa wiedzę o otaczającym świecie. Autorka powiedziała wiele wspierających słów do obecnych na spotkaniu rodziców dzieci. Perspektywa matki i pedagoga sprawiła, że wypowiadane tezy były prawdziwe, poparte życiowym i zawodowym doświadczeniem.

 

Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za przeprowadzone spotkanie, warsztatowa formuła spotkania pozwalała na zadawanie pytań. Atmosfera, którą stworzyła Filia nr 10 i niespodzianka w postaci wizyty św. Mikołaja na początku spotkania, pozwoliła uczestnikom czuć się swobodnie.

 

W warsztatach uczestniczyli rodzice, nauczyciele i bibliotekarze, którzy zgodnie przyznali, że poszukują na co dzień odpowiedzi na pytanie, któremu poświęcone było spotkanie. Warsztaty zaproponowane przez Małgorzatę Swędrowską pozwoliły pogłębić wiedzę i zdobyć praktyczne wskazówki. Dowiedzieliśmy się na co warto zwrócić szczególną uwagę, by kreowane spotkania z literaturą faktycznie przynosiły radość. 

 

Natalia Szwedo

 Spotkanie zorganizowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021.

-------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: