Wydarzenia w 2022 roku

„Miś - dodaj do ulubionych” - zajęcia edukacyjne „Dobranocka w roli głównej” w Filii nr 10

19-11-2022

„Miś - dodaj do ulubionych”
 Zajęcia edukacyjne „Dobranocka w roli głównej” w Filii nr 10

16 listopada 2022 r. w Filii nr 10 odbyło się bajkowe spotkanie pod hasłem ”Miś - dodaj do ulubionych” dla dzieci z pierwszej klasy szkoły podstawowej. Zajęcia poprowadziła Pani Renata Dziepak - kustosz Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie oraz Pan Sebastian Wawrzusiak.

Zbliża się Dzień Pluszowego Misia, dlatego też dzisiejsze spotkanie poświęcone było wszystkim misiowym bohaterom dobranocek. Muzealnicy przywitali się z dziećmi pacynkami Misia Uszatka, przedstawiając zabawny dialog. Młodzi czytelnicy przynieśli także ze sobą swoje ulubione pluszowe misie i przedstawiły je swym koleżankom i kolegom. Pani Renata opowiedziała dzieciom, jakie misie można spotkać w Muzeum Dobranocek i zabrała je w radosną podróż pociągiem przy dźwiękach piosenki.

Prowadząca przedstawiła dzieciom prezentację o misiach występujących w dobranockach. Pierwszym bohaterem, który łączy pokolenia był Kubuś Puchatek. Młodzi Czytelnicy zapoznali się z mapą Stumilowego Lasu, gdzie mogli odszukać domek naszego ulubieńca. Bohaterowie bajki ukazani są w kontekście zmieniających się pór roku. W obecnym czasie zwierzątka robią jesienne porządki i zapasy na zimę. Szczególnie Prosiaczek, który uwielbia żołędzie. Na Boże Narodzenie Kangurzyca i Maleństwo pieką pierniczki. Wiosną natomiast mieszkańcy Stumilowego Lasu porządkują swoje domki po zimie. Królik słynący z zamiłowania do ogrodnictwa zaczyna pierwsze prace na grządkach. Lato nasi bohaterowie spędzają na beztroskiej zabawie w Misie - Patysie.

Kolejnymi bohaterami, z którymi zapoznały się dzieci był  Miś Uszatek i Miś Colargol, którzy tak jak one chodzą do przedszkola i przeżywają liczne przygody ze swymi przyjaciółmi. Troskliwe Misie oraz Gumisie zaś niosą pomoc potrzebującym i walczą ze złem.

Młodzi czytelnicy mogli sprawdzić wiedzę o swych misiowych przyjaciołach biorąc udział w quizie zgaduj – zgadula. Dzieci bezbłędnie odpowiedziały na wszystkie pytania, a w nagrodę odwiedziła je ogromna maskotka Kubusia Puchatka, która była ogromną niespodzianką.

Dziękujemy Pani Renacie i Panu Sebastianowi za twórcze, radosne i inspirujące spotkanie.

Monika Samolewicz

------------------------------------------