Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26838526 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 10 - Ewa Winnicka „Greenpoint: kronika Małej Polski”

22-11-2022

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie


Ewa Winnicka – „Greenpoint: kronika Małej Polski”

17 listopada 2022 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiono na nim książkę autorstwa polskiej dziennikarki i reporterki Ewy Winnickiej pt. „Greenpoint: kronika Małej Polski”.


Ewa Winnicka jest trzykrotną laureatką nagrody Grand Press (2005, 2008, 2018), laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia, otrzymała także nagrodę MediaTory w kategorii ObserwaTOR. Za reportaż „Angole” nominowana została do Nagrody Literackiej „Nike”. Nominowana również do nagrody dla na najlepszej książki roku przyznawanej podczas Festiwalu Reportażu w Lublinie, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”.


Jolanta Jędryka

 

Ewa Winnicka: „Greenpoint. Kronika Małej Polski”


Po lekturze książki Witolda Szabłowskiego „Rosja od kuchni” z podtytułem „Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem”, będącej niezwykle ciekawym zbiorem reportaży, ukazujących blisko sto lat historii Rosji, oraz po reportażu Tomasza Grzywaczewskiego „Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” przenosimy się na wymarzony Zachód – na wschodnie wybrzeże USA. Zderzenie warunków życia codziennego, mentalności i obyczajów przywiezionych z Polski z realiami amerykańskiego kapitalizmu musi boleć. Czytając książkę Ewy Winnickiej „Greenpoint. Kronika Małej Polski”, oglądamy jak w krzywym zwierciadle klimaty polskiej wsi, małych miasteczek i miast, niezależnie od tego, czy autorka rozmawia z emigrantami, którzy stosunkowo niedawno pojechali do USA, czy też z osobami, które wyleciały do Stanów w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych.


Okazuje się, że problemy i kłopoty, jakie towarzyszą emigrantom, wcale się bardzo nie zmieniły. Powtarzają się opowieści o pułapkach amerykańskiej biurokracji, nieuczciwych prawnikach żerujących na nieznajomości języka i podstawowych zasad społecznych, a na nieżyczliwości rodaków skończywszy. W wielu historiach powtarza się wspomnienie, że przyjezdnego zawiedli rodacy, zaś życzliwość i realną pomoc okazali Żydzi mający korzenie w Polsce.


W książce, obok wywiadów, znajdziemy listy emigrantów, w tym te z przełomu XIX i XX wieku, artykuły gazetowe a także krótką historię podboju tych terenów przez Europejczyków. Interesujący jest też sam sposób przytaczania listów czy wypowiedzi, z zachowaniem ich oryginalnego brzmienia, co jeszcze bardziej ułatwia wprowadzenie w klimaty „Małej Polski”.


To niezwykle ciekawe móc sobie uświadomić, jak niedawno byli tam Indianie, zobaczyć jak „Greenpoint” z „zielonego punktu” przeistaczał się w miejsce zanieczyszczone do granic możliwości przyrody i żyjących tam ludzi. Wśród wywiadów znajdziemy też bulwersujące opisy warunków, w jakich żyli i pracowali emigranci, heroicznych wysiłków zarobienia kilku dolarów, aby wysłać je do Polski i stwarzać złudzenie osiągnięcia sukcesu.
Dla mnie osobiście uderzające jest, że tak wielu ludzi nie podjęło prób asymilacji, nie nauczyło się języka, mimo pozostawania w Stanach od dziesięcioleci i mimo, że ten brak znacząco ogranicza możliwości znalezienia lepszej pracy. W oczy rzuca się też niechęć i pogarda dla innych, szczególnie tych stojących nieco niżej na drabinie społecznej chociażby ze względu na kolor skóry. Charakter polskich emigrantów wydaje się celnie obrazować wypowiedź jednego z rozmówców autorki: „Coś jest w polskiej psychice, że nie ma miejsca na dyskusję i dogadywanie. Albo będzie tak jak ja chcę, albo w ogóle. Byliśmy w Polsce jednolici, biali i katoliccy i nie nauczyliśmy się współżyć z innymi. To jest nasza bieda.”


Większość opowiedzianych przez Ewę Winnicką historii jest przygnębiająca, niewiele znajdziemy tu przykładów osiągnięcia sukcesu, jak choćby historia Beaty i Mieszka, ludzi, którzy zaczynając od slumsów na Eagle Street, doszli do mieszkania na Florydzie. Jest to jeden z nielicznych przykładów spełnienia „amerykańskiego snu”, okupionego latami wyrzeczeń i bardzo ciężkiej pracy.


Gorąco zachęcam do przeczytania książki Ewy Winnickiej „Greenpoint. Kronika Małej Polski”. Zobaczymy kawałek historii, poznamy losy emigrantów od jakże dramatycznej strony, przekonamy się także, jak wielu ludzi popełniło największy w życiu błąd, dobrowolnie zostawiając Ojczyznę i uporczywie szukając szczęścia za „wielką wodą”.


Maria Suchy

------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: