Archiwum wydarzeń 2017

„Święta Tajemnica” Krzysztofa Koziołka w Dyskusyjnym Klubie Książki w Filii nr 11 - relacja

28-03-2017

„Święta Tajemnica” Krzysztofa Koziołka
w Dyskusyjnym Klubie Książki w Filii nr 11

W  dniu 21 marca 2017 r. uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Filii nr 11 spotkały się, aby porozmawiać oraz podzielić się wrażeniami po przeczytaniu książki Krzysztofa Koziołka „Święta tajemnica”.

Książka pokazuje nam czytelnikom nowe spojrzenie na Sakrament Pokuty. Fabuła powieści w skrócie przedstawia się następująco: do sakramentu pokuty przystępuje zabójca dzieci, który jest dumny z tego co zrobił, wręcz chwali się tym, że porwał i zabił dzieci. Spowiedź traktuje jak zabawę. Przychodzi, chełpi się swoim czynem, po czym odchodzi. Robi tak kilka razy. Wie, że kapłan nie może nic zrobić, bo wiąże go tajemnica spowiedzi, której nie może zdradzić nawet w obliczu śmierci swojej lub czyjejś. Ksiądz Sambor rozpoczyna więc swoje własne śledztwo. Niestety w wyniku tragicznych zbiegów okoliczności, ksiądz zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu. Mimo, że jest niewinny. Nie może się bronić bo wiąże go „święta tajemnica”. W miasteczku, w którym rozgrywa się akcja naszej powieści, prawie nikt nie wierzy w jego niewinność. Obecna na procesie publiczność, obecni dziennikarze oraz wszyscy inni, zachowują się tak, jak na procesie Jezusa. Na krzyż z nim, na krzyż. Tylko trzy osoby uważają, że ksiądz Sambor jest niewinny.

Przedstawiający więzienny areszt dziennikarz, ukazuje go jako miejsce wręcz wspaniałe, w którym są same luksusy. Dodaje nawet, że za te wspaniałości zapłacą podatnicy. Ma się to nijak do prawdy, gdzie podejrzany ksiądz Sambor jest bity, dostaje zupę z robakami czy ogonem szczura.

Nie będę opowiadała treści książki, ale ktoś kogo zainteresowała ta relacja, niech sięgnie po lekturę.

Elżbieta Kotowicz

----------------------------------------------------------------