Archiwum wydarzeń 2019

„Pepa w raju” – Katarzyna Ryrych – spotkanie DKK „Fani Literatury” w Filii nr 13 - relacja

12-12-2019

„Pepa w raju” – Katarzyna Ryrych

– spotkanie DKK „Fani Literatury” w Filii nr 13

W ostatni piątek października, po raz kolejny spotkali się członkowie DKK „Fani Literatury” w Filii nr 13. Tym razem omawialiśmy książkę Katarzyny Ryrych - „Pepa w raju”: najkrótsza opowieść o miłości.

Już sam tytuł wydał się ciekawy. Pierwsze rozdziały zaskakują czytelnika, bo nie dotyczą głównej bohaterki – Penelopy, czyli Pepy. Pokazana jest postać słynnej reżyserki filmowej Anny Ziegiel, która przeżywa załamanie nerwowe, po porażce swojego ostatniego filmu, który miał być absolutnym hitem. Z apatii wyciąga ją odręcznie napisany do niej list – zaproszenie, na otwarcie przeglądu tygodnia filmu polskiego w małej miejscowości. I choć dzieli ją od tego wydarzenia wiele kilometrów, decyduje się na uczestnictwo w nim i wyrusza w podróż pociągiem. Małe miasteczko nie zachwyca reżyserki w jakiś szczególny sposób. Jest szare i ponure, a hotel, w którym się zatrzymała przypomina czasy PRL-u.

Przegląd filmowy, ku jej zdumieniu rozpoczyna film: „Mówią, że jej tu nie ma”. To ten film, o którym chciała zapomnieć i wymazać z pamięci. Jednak po obejrzeniu go po raz kolejny, z młodą widownią , spojrzała na niego na nowo. Odzyskała pewność siebie.

Następnego dnia spotkała się z Michałem Zawadzkim, inicjatorem zaproszenia, prywatnie. Opowiedział jej historię niezwykłej dziewczyny, Pepy, którą znał od zerówki. Od razu spostrzegł w niej coś niezwykłego. Po pierwsze niespotykane imię, po drugie różowe oprawki okularów, a po trzecie robiła zwariowane rzeczy i miała tysiące pomysłów. Michał opowiedział reżyserce również jak rodziło się jego uczucie do Pepy. Dziewczyna wiedziała, że jest poważnie chora. Starała się przeżyć jak najwięcej i korzystać z każdej chwili. Jaka była ta opowieść Michała, skoro skłoniła Annę Ziegiel do przedłużenia pobytu w miasteczku – warto sięgnąć po książkę i przeczytać. Polecają klubowicze DKK „Fani Literatury”.

Na zakończenie spotkania uczestnicy polecali swoje ulubione książki.

Beata Terlicka

-----------------------------------------------------------------------