Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26848630 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2020

Spotkanie z Katarzyną Ryrych online - nagranie

12-11-2020

 Spotkanie z Katarzyną Ryrych online

 

Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki „Fani Literatury”, działającego w Filii nr 13 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych, pisarką, poetką, malarką i nauczycielką. Dwukrotne ustalenie terminu spotkań nie doszło do skutku z powodu pandemii. Dzięki uprzejmości autorki możemy gościć w jej domu i spotkać się online. Autorka pisze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Czterokrotnie doceniona została w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, ponadto, za swoją twórczość, zyskała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY oraz wpis na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz na międzynarodową listę IBBY, a książka dla młodzieży pt. „Król” została wyróżniona w konkursie Książka Roku 2015.


W 2020 roku została finalistką IV edycji Nagrody Żółtej Ciżemki, nagrodzona za książkę pt. „Bachor”, opowiadającą o dorastającym Arku, wychowywanym przez matkę i jej partnera.


Katarzyna Ryrych opowiada o początkach swojej twórczości literackiej, która rozpoczęła się już w szkole podstawowej, natomiast w liceum nauczycielka języka polskiego przewidziała jej karierę pisarki. Pierwsza powieść „Pamiętnik Babuni” powstała na internetowym forum wielbicieli zwierząt.


Przedstawia swoją twórczość opowiadając o wybranych powieściach, w których porusza trudne i istotne tematy takie jak: choroba, śmierć, alkoholizm, przemoc, miłość. Bohaterowie jej powieści nie rzadko  muszą szybciej dorosnąć niż ich rówieśnicy.


„Wydaje mi się, że jeżeli pisze się książkę, to ona powinna dotyczyć ważnych rzeczy, być potrzebna i bliska ludziom. Powinna dać odpowiedź na coś, co ludzi męczy, coś ludziom dawać, dotykać czegoś, co jest dla ludzi ważne”.


Autorka podkreśla, że w swoich książkach zawsze pisze prawdę, dokładnie zapoznaje się z tematem, a swoich bohaterów kreuje na osobach, które zna. Podejmuje tematy ważne, potrzebne i bliskie ludziom. Inspiracją do pisania zarówno wierszy, jak i prozy, są doświadczenia życiowe, prawdziwe historie ludzi jak i zwierząt.


„W moim pisaniu nie chodzi o to, żeby epatować ludzi rzeczami, które są dla nich dziwne czy może przerażające, ale powiedzieć, że bywa i tak. Tu i teraz. Obok nas. W tym świecie”.


Dziękujemy serdecznie Pani Katarzynie Ryrych i  Panu Krzysztofowi Korczyńskiemu za możliwość wirtualnego spotkania. Mamy nadzieję, że zobaczymy się jeszcze w bibliotece.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach programu Instytutu Książki DKK.

Beata Terlicka

Linki do spotkania:

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: