Wydarzenia w 2022 roku

„Dokąd tupta jeż…” – spotkanie dzieci

17-11-2022

„Dokąd tupta jeż…” – spotkanie dzieci

W poniedziałkowe przedpołudnie 14 listopada 2022 r. Filię nr 13 WiMBP w Rzeszowie odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 46.

Tematem spotkania był obchodzony Dzień Jeża. Odkryliśmy, że te niezbyt duże, kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Dowiedzieliśmy się, że są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego też omówiliśmy zwyczaje tych zwierząt żyjących obok nas.

Następnie przedszkolaki zostały zaproszone do wysłuchania opowiadania Elżbiety Safarzyńskiej pt. „Zielony Las”. Narratorka opowiadania - Sowa Uszatka zabrała dzieci na leśną polanę, na której Borsuk, Wydra i Wiewiór mieli duży kłopot, ponieważ brakowało im pomysłu na urodzinowy prezent dla Jeża Igiełki. Przedszkolaki bardzo szybko wymyśliły z czego kolczasty przyjaciel mógłby się ucieszyć, a następnie przeszły od słów do czynów i w mgnieniu oka powstał nasz wspólny urodzinowy prezent. Po wręczeniu upominku przyszedł czas na zabawę ruchowo – naśladowczą  „Na dywanie siedzi jeż” polegającą na naśladowaniu czynności zaproponowanych przez rówieśników.

Podczas zajęć przedszkolakom udało się również stworzyć indywidualne menu według upodobań bohatera. Dzieci  miały szansę dowiedzieć się między innymi, dlaczego należy chronić jeże, jakie korzyści płyną dla środowiska z ich obecności oraz jakie podstawowe zagrożenia czyhają na naszych małych przyjaciół. Ten dzień okazał się wyjątkowy dla dzieci – był pełen uśmiechu, radości i przede wszystkim wspólnej i zgodnej zabawy.

Anna Rumak

-----------------------------------------------------------