Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850452 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

„Bajkoteka Skrzata” – „O czterech prawych i sześciu lewych” – spotkanie dzieci w bibliotece – relacja z Filii nr 13

02-12-2022

 

„Bajkoteka Skrzata” – „O czterech prawych i sześciu lewych” – spotkanie dzieci w bibliotece – relacja z Filii nr 13

24 listopada 2022 r. w Filii nr 13 WiMBP w Rzeszowie miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Bajkoteka Skrzata”. Tematem spotkania była książka Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”.

 

Początek książki mogłaby napisać każda osoba, która choć raz wrzucała skarpetki do pralki. Człowiek jest święcie przekonany, że wrzuca dwie sztuki z pary, a przy rozwieszaniu prania robi wielkie oczy,  bo świeżutka i pachnąca jest tylko prawa lub lewa skarpetka. Punkt wyjścia historii zawartych w „Niesamowitych przygodach dziesięciu skarpetek” jest bardzo prosty: oto w pewnej rodzinie po każdym praniu ginie przynajmniej jedna skarpetka. Po jakimś czasie domownicy zdołali uzbierać pokaźny worek pełen smutnych i niedopasowanych skarpet, którym zniknęły towarzyszki. Gdzie się podziała druga? Mama Be też się nad tym zastanawia i decyduje się na wezwanie hydraulika. Podejrzewa, że może to problem pralki, która pożera skarpetki. Ten jednak oznajmia, że problem tkwi nie w pralce, a tuż pod nią – w kwadratowej czarnej dziurze, przez którą skarpetki uciekają, jak się później okazuje, w poszukiwaniu lepszego życia.


Tytułowe skarpetki lubią cykliczne kąpiele z pianą i zapach płynu zmiękczającego. Nie przepadają natomiast za kiepskiej jakości obuwiem oraz ściskiem w koszu z brudną bielizną. Najczęściej, podobnie jak ludzie, dobierają się w pary i nie odstępują się nawzajem dosłownie na krok. Ich bliźniacza relacja przeważnie kończy się na skutek dziury na pięcie lub na dużym palcu. Justyna Bednarek wymyśliła jeszcze dziurę pod pralką, za sprawą której co bardziej odważne skarpetki mogą odmienić los swój i napotkanych po drugiej stronie bohaterów. Okazuje się bowiem, że skarpetki żyją, mają swoje osobowości, charaktery, marzenia, a nawet talenty!


Wspólnie z przybyłymi do biblioteki dziećmi ruszyliśmy więc w niezwykłą podróż ich śladami i odkryliśmy, jak wiele ról pełnią teraz w swoim nowym życiu. Zbuntowane, choć wcale nie złe i niesympatyczne, a wręcz przeciwnie skarpety mają wielkie ambicje (jedna zostaje na przykład gwiazdą telewizyjnych seriali), ale nie uciekają też od odpowiedzialności (inna spełnia dobry uczynek i chroni stopę bezdomnego przed mrozem).


Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co dzieje się z ich ulubionymi skarpetkami, kiedy trafiają do pralki i dlaczego często w trakcie prania gubią się, a następnie odnajdują po kilku dniach. Pisarka w zmyślny  i zabawny sposób, na przykładzie swoich bohaterów, starała się pokazać też różnice, jakie są między nami wszystkimi. Wszak pośród dziesięciu zbuntowanych skarpet, które poznaliśmy w książce są takie, które należą do dzianinowej arystokracji, wykonane z najwyższej jakości angory, ale i te z trochę tańszego, gryzącego materiału. Dla każdej znajduje się „na wolności” jakieś miejsce.


Podczas zajęć nasi najmłodsi czytelnicy mogli zajrzeć na dno pralki, oraz sprawdzić, czy wrzucone do prania skarpetki odnalazły swoje pary. Jak się okazało podczas gry memory, wszystkie skarpetki odnalazły swoje pary i właścicieli. Następnie dzieci zauważyły na dnie pralki kilka skarpet smutnych i bez koloru. Wspólnie postanowiliśmy to zmienić i wykorzystując nici, włóczki i muliny w mgnieniu oka nadaliśmy im pięknego koloru, a następnie powiesiliśmy je na sznurku alby mogły wyschnąć.


Zajęcia bardzo podobały się naszym najmłodszym dzieciom, pozwoliły na chwilę niepewności, tajemniczości oraz rozbudziły kreatywne myślenie.

 Anna Rumak

-----------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: