Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26848560 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2007

PODKARPACKIE WĘDRÓWKI LITERACKIE z MARKIEM CZARNOTĄ

30-10-2007

    30 października 2007 roku w Filii 15 WiMBP (mieszczącej się w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2) odbyło się spotkanie z Panem Markiem Czarnotą.

  

    Marek Czarnota, znany bibliofil, popularyzator historii oraz tradycji regionu, zabrał uczestników, którzy licznie przybyli na jego prelekcję, w podróż literacką po Podkarpaciu. Tropicielami literackich śladów były dzieci i młodzież przebywająca na Oddziale Pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie.

 

    Tematem gawędy miłego gościa były Podkarpackie wędrówki literackie. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy informacji o związkach Rzeszowszczyzny z Potopem Henryka Sienkiewicza. Dowiedzieliśmy się, że niektóre wątki powieści oraz opisane wydarzenia rozgrywały się na naszym terenie. Miedzy innymi akcja toczy się w Wielkich Oczach, Łańcucie, Rudniku nad Sanem oraz Przeworsku.

 

    Wiele występujących postaci i rodów związanych jest z Podkarpaciem. Jest wśród nich Stefan Czarniecki, którego ojciec Krzysztof ożenił się z Krystyną z Rzeszowskich i miał z nią liczne potomstwo, w tym 10-ciu synów. Jednym z nich był właśnie Stefan (1599-1665) - wybitny dowódca i zawołany partyzant I Rzeczypospolitej. Już w młodości walczył w Niemczech i Danii ze Szwedami, a później z Węgrami. W czasie powstania Chmielnickiego (na Ukrainie) dowodzi już dużymi oddziałami (pod Beresteczkiem). W czasie "Potopu" bierze udział w bitwie o Warszawę dowodząc pospolitym ruszeniem, a po nim organizuje krwawe ekspedycje przeciwko Moskwie i Kozakom. Pod koniec życia został wojewodą na Rusi, będąc już wcześniej senatorem.

 

    Interesująca i pouczająca opowieść Pana Marka Czarnoty ilustrowana była filmem i wzbogacona czytanymi na głos fragmentami powieści.

  

    Nie była to jedyna atrakcja spotkania. Zaproszony gość czytał słuchaczom fragmenty zebranych przez siebie i opublikowanych "Podań, legend i opowieści z Rzeszowa i okolic". Dzieci z zapartym tchem wysłuchały miedzy innymi historii Słocika, od którego wywodzi się nazwa Słociny - obecnie dzielnicy Rzeszowa.

  

    Pan Marek Czarnota zachęcał uczestników spotkania do czytania książek. Czytanie bowiem wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt i pomaga osiągać sukcesy.

 

     Spotkanie z Panem Markiem Czarnotą zorganizowano w ramach projektu "Biblioteka publiczna jako centrum informacji o regionie" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: