Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855036 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MARKIEM CZARNOTĄ

14-10-2008

    Dnia 14.10.2008 na Oddziale Pediatrii Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 w Rzeszowie odbyło się spotkanie z panem Markiem Czarnotą noszące tytuł „Opowieści i legendy podkarpackie”.

 

    Gość spotkania jest Rzeszowianinem, absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1984 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki odznakami „Zasłużony Działacz Kultury” i złotą odznaką „Za opiekę nad zabytkami” w 1999 r. Jest laureatem nagrody „Wawrzyn” Rzeszowskiego Ośrodka Radiowo – Telewizyjnego za rok 1991. Za upowszechnianie tradycji i kultury regionu otrzymał Medal Franciszka Kotuli w 1999 r., a w 2000 r. otrzymał nagrody w dziedzinie „Kultury i Sztuki” Marszałka Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa. Uznany też został Mistrzem Mowy, Mistrzem Wymowy Polskiej oraz zdobył w tym samym konkursie nagrodę Vox Populi w województwie Podkarpackim za rok 2002. Jest autorem książek: „Rzeszowskie Ulice i okolice”, „Rzeszowskie ulice i tuż za rogatkami”, „Rzeszowskie ulice Rynek i różne sprawy”, „Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic”, „Patroni przyszłych rzeszowskich ulic”, „Rzeszowski Sokół teatralny i sportowy”. Wydał również reprint najstarszej rzeszowskiej książki kucharskiej i zbiór anegdot „Moi Rzeszowianie”. Reżyserował koncerty „Muzyka Rzeszowian”, „Rzeszowski charakterek i Muzyczne nadzieje Rzeszowa”, wydane na płytach live. Mieszka w Krasnem k. Rzeszowa.

  

    Gość spotkania w bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawił dzieciom historię Rzeszowa i sąsiednich miast województwa. Nawiązał on do początków powstania Rzeszowa, przybliżył znaczenie trasy podziemnej jakie miała ona dla mieszczan w czasach najazdów Tatarów. Omówił również historię powstania Pobitna, początkowo nazywała się ta wieś Powietna, a po zwycięstwie mieszkańców tych okolic ze Szwedami Pobitnem. Objaśnił dzieciom dzieje kościoła Bożogrobców w Przeworsku, historię właścicieli Łańcuta, a także jakie interesujące miejsca można zobaczyć w Przemyślu, Jarosławiu i Przeworsku.

 

    Na zakończenie spotkania dzieci mogły otrzymać autograf od pana Marka.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: