Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850951 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archwium wydarzeń 2013

150. ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO - relacja z wykładu pana Rafała Kocoła w Filii nr 15

08-10-2013

150. rocznica Powstania Styczniowego
- relacja z wykładu pana Rafała Kocoła w Filii nr 15

 

26 września 2013r., w Filii Nr 15 odbyło się spotkanie nawiązujące do 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Autorem wyjątkowej prelekcji był pracownik Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, pan Rafał Kocoł. W spotkaniu wzięła udział młodzież przebywająca na oddziałach Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Rzeszowie. Ideą tego spotkania było zapoznanie uczestników z ważnymi faktami związanymi z Powstaniem Styczniowym.

Powstanie Styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863r. i trwało do jesieni 1864 r., zasięgiem swym objęło ziemie zaboru rosyjskiego. Powstanie było największym polskim zrywem narodowym. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Powstanie to przyczyniło się do korzystniejszego (niż w dwóch pozostałych zaborach) uwłaszczenia chłopów.

Prelekcja podparta wieloma ciekawostkami, zachęciła uczniów do pogłębienia wiedzy na temat tego okresu. Z przedstawionego materiału multimedialnego, w tym z fragmentów filmu Juliusza Machulskiego pt. Szwadron, młodzież poznała wizję Powstania Styczniowego z punktu widzenia Rosjan. Ponadto, pan Rafał przedstawił realia życia Polaków w ówczesnych czasach, zaprezentował zdjęcia, portrety ważnych postaci związanych z tym jakże trudnym okresem. Przybliżył m. in. sylwetkę Anny Henryki Pustowójtówny - jednej z najbardziej znanych kobiet, które brały udział w powstaniu. Kobieta ta została przyjęta do oddziału powstańczego w męskim przebraniu pod pseudonimem Michał Smok. Kiedy natomiast wyszło na jaw, że jest kobietą przydzielono ją do sztabu, gdzie pełniła funkcję adiutanta gen. Mariana Langiewicza. W organizowaniu walki powstańczej oraz udzielaniu pomocy dla powstańców wzięły również udział osoby związane z Rzeszowem, m.in., Wiktor Adam Zbyszewski (konspiracyjny komisarz wojennego obwodu rzeszowskiego, burmistrz Rzeszowa, adwokat) oraz Marcin Maciej Borelowski, ps. Lelewel (rzemieślnik, powstańczy pułkownik).

Serdecznie dziękujemy panu Rafałowi Kocołowi za przyjęcie zaproszenia do naszej biblioteki oraz za przygotowanie tak wspaniałej, pouczającej prelekcji. Powstanie Styczniowe jest bowiem wydarzeniem ważnym w historii Polski, o którym nie należy zapominać, ale do którego nieustannie należy powracać.
 

-------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: