Archiwum wydarzeń 2015

P. D. BACALLARIO „SKLEPIK OKAMGNIENIE. WALIZKA PEŁNA GWIAZD”. Spotkanie DKK dla Dzieci w Filii nr 16 – relacja

18-11-2015

P. D. Bacallario „Sklepik Okamgnienie. Walizka pełna gwiazd”.

Spotkanie DKK dla Dzieci –

Filia nr 16

DKK dla Dzieci „Pożeracze Książek” zmierzył się z pierwszą klubową książką, której wybór okazał się bardzo trafiony. Najpierw Klubowicze zapoznali się z sylwetką autora Perdomenico Baccalario, który jako twórca nieanglojęzyczny odniósł olbrzymią popularność na całym świecie. Następnie dzieci wyszukały na mapie ojczyznę pisarza – Piemont we Włoszech oraz miejsce łączące się ściśle z akcją omawianej książki, czyli Szkocję. Przy tym temacie wielkie emocje wzbudziły szkockie spódniczki w kratkę dla mężczyzn oraz narodowy instrument Szkotów – dudy. Jednak, żeby nie odbiegać zbytnio od tematu spotkania, szybko przeszliśmy do charakterystyki bohaterów pierwszej z trzech części cyklu „Sklepiku Okamgnienie”, zamieszkujących małe szkockie miasteczko Applecross. W tym celu rozrysowaliśmy sylwetki głównych postaci – tajemniczej Aiby i odważnego Finleya oraz połączyliśmy ich z cechami, które najtrafniej oddawały ich charakter i zachowanie.

Po przerwie cateringowej dzieci losowały kartoniki z tajemniczym wyrazem. Musiały go wykorzystać wymyślając zdanie związane z omawianą książką. Z kolei podczas dyskusji o asortymencie magicznego sklepu, Klubowicze przekrzykiwali się w wymienianiu coraz to innych czarodziejskich rekwizytów, których w książce było naprawdę wiele. Nie studząc „sklepikowych” emocji klubowicze zajęli dwa stanowiska, z których po chwili wyczarowali własne sklepiki: „Pod Cylindrem” oraz „Sklepik Gwiazd”. Uczniowie wymyślili i narysowali magiczny asortyment, m.in.: „ziarna prawdy”, „czarodziejskie jabłko”, „laskę Noego”, „magiczny czajnik” i „gwiezdna walizkę”.

Na zakończenie, każdy z klubowiczów napisał opinię o książce. Oto kilka z nich: Książka jest tajemnicza i cały czas zaskakuje, Książka bardzo mi się podobała, ponieważ było tam duuuużooo przygód oraz magicznych przedmiotów, Książka jest interesująca z tego powodu, że jest pełna akcji. Bohaterowie są zaskakujący – nie tylko tajemniczy, ale również dziwaczni.

Na koniec dzieci oceniły Sklepik zajmujący pierwszą pozycję w Rankingu Książek DKK „Pożeraczy Książek”, przyznając mu jednogłośnie emotikon REWELACYJNA.

Monika Kotarba

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.