Archiwum wydarzeń 2018

Wycieczka do Przemyśla - relacja

14-05-2018

Wycieczka do Przemyśla

Działające w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie kluby czytelnicze w ramach XV Tygodnia Bibliotek uczestniczyły w wycieczce do Przemyśla. Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy był piękny Dworzec Kolejowy, zbudowany w latach 1859-1860. Obecnie przywrócono mu pierwotny wygląd - pałacu. Na terenie dworca znajdują się plafony Feliksa Wygrzywolskiego i Jana Talagi przedstawiające herby i rzemiosła.

Z dworca skierowaliśmy się do Klasztoru Franciszkanów i Soboru Św. Jana Chrzciciela. Przed budynkiem klasztornym powitały nas trzy rzeźby: Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, Jana Dunsa Szkota oraz Św. Idziego. Na górnej części fasady klasztoru znajduje się polichromia ukazująca Koronację Matki Bożej. W klasztorze można podziwiać obrazy i freski namalowane na przestrzeni wieków. Sobór Św. Jana Chrzciciela jest kościołem archikatedralnym obrządku grekokatolickiego. Został zbudowany przez Jezuitów w XVII wieku. W 1991 r. Archieparchia przemysko-warszawska otrzymała kościół na własność. Przed głównym ołtarzem stoi zabytkowy ikonostas, który powstał pod koniec XVII w. w Szczepłotach.

Spacerując po przemyskim rynku zwiedziliśmy Muzeum Fajek i Dzwonów, które powstało w wieży Zegarowej w 2001 r., pochodzącej z XVIII w. Na I piętrze znajdują się fajki ze zbiorów muzealnych. Głównie są to fajki z XIX w. Wśród eksponatów są sprzęty i akcesoria fajczarskie. Od II do IV piętra znajdują się dzwony i inne wyroby ludwisarskie. Większe dzwony są zawieszone na stalowych rusztowaniach. Wyeksponowane dzwony pochodzą od XVII do XIX w. Zwieńczeniem spaceru po 8 piętrach jest przepiękny widok na panoramę Przemyśla z tarasu muzeum. W Rynku znajduje się fontanna z niedźwiadkiem (symbolem Przemyśla) oraz pomnik Wojaka Szwejka. Można również zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną, która jest zespołem piwnic kupieckich i fragmentów miejskich kanalizacji. W piwnicach kupcy przechowywali, np. wino czy naftę, której zapach w jednej z piwnic dominował.

Na zakończenie wycieczki członkinie Klubu „Książki Dobrej na Wszystko” działającego w Filii nr 17 i Dyskusyjnego Klubu Książki z Punktu bibliotecznego Filii nr 9 zwiedziły Muzeum Archidiecezjalne, założone w 1902 r. przez biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Celem muzeum jest gromadzenie i konserwacja zabytków dawnej sztuki kościelnej z terenu diecezji (również i cerkiewnej). Wśród eksponatów znajdują się, m.in. ołtarze, obrazy, stare pergaminy, figury świętych, przybory kościelne i inne zabytki sztuki sakralnej.

Serdecznie dziękujemy przewodnikom za wspaniałe przybliżenie historii miasta i zwiedzanych ekspozycji. Zapraszamy naszych czytelników do klimatycznego Przemyśla!

Krystyna Maczuga-Długosz

-------------------------------------------------------------------------------------------------