Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855466 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2018

Wycieczka do Krakowa - relacja z Filii nr 17

10-09-2018

Wycieczka do Krakowa - relacja z Filii nr 17

 

Członkinie Klubu „Książka Dobra na Wszystko” udały się 23 sierpnia 2018 r. na wycieczkę do Krakowa, która wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego oraz 180 rocznicy urodzin Jana Matejki. Program wyjazdu był naszym zdaniem obszerny. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie Podziemi Rynku, które zostały otwarte w 2010 r. Powstanie szlaku turystycznego „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”, związane jest z badaniami archeologicznymi, które realizowane były od 2005r. do 2010 r. w Rynku Głównym. Trasa podziemna osiąga powierzchnię 4000 m2. Spacerując podziemiami można zobaczyć m.in.: fragmenty bruków ulicznych, nawarstwiających się przez wieki, fragmenty chat z XII/XIII w. , monety z XIV w., ozdoby i naczynia ceramiczne, trzewiki, średniowieczne narzędzia. Zwiedzaniu towarzyszą nagrane odgłosy przekupek krakowskich. Można skorzystać z multimedialnych ekranów dotykowych, prezentujących historię miasta. Zainstalowane są również halogramy i filmy dokumentalne o Krakowie, emitowane w poszczególnych salach. Dzieci mogą zobaczyć bajkę o królu Kraku i smoku wawelskim. Potem skierowałyśmy się do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zlokalizowanego przy Collegium Maius, który jest najstarszym budynkiem uniwersyteckim w Polsce. W 1400 r. król Władysław Jagiełło przekazał Uniwersytetowi Krakowskiemu kamienicę od ławnika Piotra Gerhardsdorfa. W ciągu XV w. Collegium rozbudowywało się. Na parterze znajdowały się lektoria (sale wykładowe). Na I piętrze mieściły się Biblioteka (Libraria), Stuba Communis (Izba Wspólna Profesorów), Skarbiec oraz Aula. Mieszkania profesorów były zlokalizowane na parterze, I i II piętrze. W 1940 Bibliotekę przeniesiono z Kolegium, a w l. 1949-1964 z inicjatywy prof. Karola Estreichera Jr. kompleksowo odnowiono budynek i przeznaczono na Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym znajdują się m.in.: insygnia władzy rektorskiej (trzy berła: królowej Jadwigi, biskupa Oleśnickiego i kardynała Fryderyka Jagiellończyka), złoty łańcuch (XV w.), 2 pierścienie ( XVII i XIX w.), złoty globus Jagielloński (pol.XVI w.) uznawany za pierwszy globus z nazwą Ameryki, model anatomiczny z Norymbergii, poł. XVII w., cyrkiel z XVI/XVII w.  i wiele innych. W tym roku przypada 180 rocznica urodzin Jana Matejki, dlatego zwiedziliśmy również Muzeum Jana Matejki (ul. Floriańska), gdzie oglądaliśmy, wspaniale namalowane obrazy: autoportret Jana Matejki, portrety osobistości XIX –wiecznej Polski, których twarze mistrz tak realnie odtworzył, że miało się wrażenie jakby tu i teraz patrzyły na zwiedzających. Matejko w czasie podróży gromadził różne wyroby rzemiosła artystycznego, które potem używał podczas malowania jako atrybuty. W muzeum obejrzeliśmy również bogate zbiory rysunków, karykatur rodzinnych, akwarel o tematyce historycznej. Przechowywane są również listy do rodziny i przyjaciół, medale i dyplomy z kraju i za granicy przyznane malarzowi w dowód uznania.

Oczywiście zajrzałyśmy do Kościoła Mariackiego i do najstarszego i najmniejszego krakowskiego kościoła - Św. Wojciecha. Ostatnim punktem naszej wycieczki Było Muzeum Figur Woskowych w Rynku Głównym, powstałe w 2016 r. Można tam sfotografować się z 3 papieżami: Janem Pawłem II, Benedyktem XVI, Franciszkiem; z Dalajlamą, prezydentem Kwaśniewskim wraz z żoną, Marią i Lechem Kaczyńskimi, Agnieszką Radwan, Marcinem Gortatem, Wojciechem Jaruzelskim, księciem Williamem i Kate, Hitlerem, Stalinem i postaciami wielu innych znanych ludzi. Mamy miłe wspomnienia i wrażenia z wycieczki. Zapraszamy chętnych na spotkanie klubu czytelniczego, które odbędzie się 27 września 2018 (czwartek) o godz. 10.00 w Filii nr 17 przy ul. Paderewskiego 154.

Krystyna Maczuga-Długosz

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: