Archiwum wydarzeń 2019

„Polska-moja Ojczyzna” - zajęcia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Filii nr 2 - relacja

14-11-2019

„Polska - moja Ojczyzna” - zajęcia z okazji
Narodowego Święta Niepodległości w Filii nr 2

8 listopada 2019 r. w Filii nr 2 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie edukacyjno-plastyczne pod hasłem: „Polska - moja Ojczyzna” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W spotkaniu wzięli udział uczniowie ze szkoły podstawowej wraz z opiekunami.

Prelekcję poprowadziła Pani Agnieszka Iwaszek, z wykształcenia historyk. Pani Agnieszka rozpoczynając prelekcję zaznaczyła, iż „każdy człowiek zarówno osoba młoda, jak i starsza są Polakami”. Uczestnicy z ciekawością wysłuchali wiadomości dotyczących wydarzeń historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczniowie z prowadzącą rozmawiali oraz chętnie udzielali odpowiedzi na temat: polskich symboli narodowych, skąd wzięły się kolory naszej flagi, hymnu polskiego oraz  wymieniali bohaterów walk o niepodległość. Dzieci zastanawiały się, czym jest dla nich patriotyzm oraz niepodległość udzielając mądrych oraz dojrzałych odpowiedzi.

Duże wrażenie na uczestnikach wywarło poznanie historii dzieci z Wrześni, które sprzeciwiały się brutalnej germanizacji i prowadzenia lekcji w języku niemieckim. Za takie postępowanie dzieci zostały aresztowane przez ówczesne władze.

Na zakończenie spotkania uczniowie zostali zapytani w jaki sposób i co mogą zrobić, dla uczczenia Święta Niepodległości. Jednym z nich był udział w obchodach Narodowego Święta a także wykonanie kotylionu, który będzie ozdobą a także uczczeniem pamięci osób, które walczyły o naszą wolność.

Dziękujemy Pani Agnieszce, za przeprowadzenie ciekawej lekcji historii.

Karina Kwas

------------------------------------------------------------------------------