Archiwum wydarzeń 2016

Prelekcja Tomasza Kaszy z okazji Roku Henryka Sienkiewicza w Filii nr 20 – relacja

04-10-2016

Prelekcja Tomasza Kaszy z okazji Roku Henryka Sienkiewicza –

Życie jest śmiechu warte, więc się śmieję.

H. Sienkiewicz „Quo vadis”

Rok 2016 ogłoszony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Henryka Sienkiewicza z racji 100. rocznicy śmierci pisarza.

Z tej okazji do Filii nr 20 zaprosiliśmy Tomasza Kaszę z Uniwersytetu Rzeszowskiego, aby poprowadził wykład dotyczący życia i twórczości tego znakomitego polskiego twórcy.

Słuchaczami byli uczniowie kl. VId z Zespołu Szkół nr 6 w Rzeszowie z opiekunem.

Tytuł spotkania: „Życie jest śmiechu warte, więc się śmieję”, został zaczerpnięty z powieści „Quo vadis”. To słowa jednego z głównych bohaterów powieści – Petroniusza, rzymskiego patrycjusza, znawcy piękna, myśliciela, a zarazem artysty i pisarza.

Stwierdzenie to spodobało się uczniom, którzy zgodnie stwierdzili, że nie należy marnować danego raz życia na błahostki i rzeczy mało ważne, ale wybierać wartości takie, jak: dobro, przyjaźń, miłość czy uczciwość.

Tomasz Kasza przybliżył postać Henryka Sienkiewicza, podając ciekawostki z biografii pisarza i okoliczności powstawania jego znakomitych powieści.

Dzieci chętnie słuchały wykładu prowadzącego spotkanie i zadawały pytania, ciekawe bowiem były biografii noblisty, jego życia prywatnego, podróży, o których chętnie pisał na łamach współczesnych mu gazet, a także pierwowzorów bohaterów literackich, których możemy spotkać na kartach książek. Wykład ubogacony został prezentacją multimedialną, dzięki której słuchacze lekcji przenieśli się w okres przełomu XIX i XX w.

Teresa Lorenc-Topolewicz

---------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.