Archiwum wydarzeń 2018

Spotkanie z Katarzyną Pokrzywą, pracownikiem i wolontariuszką schroniska „Kundelek” – relacja z Filii nr 20

05-11-2018

Spotkanie z Katarzyną Pokrzywą,
pracownikiem i wolontariuszką schroniska „Kundelek” – relacja z Filii nr 20

Pies to kawałek jest natury,

Który zamieszkał razem z Tobą.

Pogłaszcz psa – i w szarym mieście,

Wśród szarych bloków świeci słońce…

W zielonym wietrze,

W traw szeleście

Z psem biegniesz

Po dzieciństwa łące

Ryszard Marek Groński

30 października 2018 r. w Filii nr 20 WiMBP gościliśmy wyjątkowych prelegentów – wolontariuszkę i pracownika schroniska dla bezdomnych zwierząt „Kundelek”, Katarzynę Pokrzywę oraz jej towarzysza, pieska Ząbka.

Dużą część bibliotecznych zbiorów stanowią książki o tematyce zwierzęcej. Zwłaszcza dzieci uwielbiają poznawać  przygody czworonożnych przyjaciół człowieka. Czytelnik może znaleźć między innymi popularną serię „Zaopiekuj się mną” Holly Webb, w której niemal każde opowiadanie nawiązuje do bardzo poważnego tematu – porzuconych lub zaginionych zwierząt. Ponieważ wiele innych pozycji literatury dziecięcej porusza podobne kwestie, warto przybliżyć najmłodszym prawdę związaną z adopcja psa lub kota. Czas ku temu jest tym bardziej odpowiedni w związku z nieformalnym świętem kundelka obchodzonym w październiku.

Po odczytaniu historii bezdomnych zwierzaków dzieci miały okazję poznać osobę, która na co dzień zajmuje się czworonożnymi podopiecznymi.

Katarzyna Pokrzywa przybliżyła nam losy swego towarzysza Ząbka, sympatycznego, sędziwego kundelka, który swym łagodnym usposobieniem oraz pięknym uśmiechem podbił serca uczestników spotkania. Następnie dzieci wybierały rozmaite rekwizyty potrzebne do opieki nad psem lub kotem, których przeznaczenie nasi goście profesjonalnie zaprezentowali.

Dzięki wiedzy i doświadczeniu Katarzyny Pokrzywy, podczas ciekawej prelekcji mali wielbiciele zwierząt poznali lepiej nie tylko literaturę traktującą o czworonożnych kompanach człowieka. Dowiedzieli się także na czym polega rola wolontariusza, jak zadbać o porzuconego psiaka oraz (o czym marzy każdy rezydent schroniska) co zrobić aby doszło do adopcji wspaniałego pupila.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik prelekcji otrzymał wykonaną metodą origami papierową sylwetkę pieska.

Dziękujemy Katarzynie Pokrzywie za inspirujące spotkanie uświadamiające nam ważkość pomocy zwierzętom oraz przypominające jaką radość mogą one dać człowiekowi.

Sylwia Wierzbińska

Strona internetowa schroniska "Kundelek":

----------------------------------------------------------------------------