Archiwum wydarzeń 2018

Bajkowi przyjaciele mają swe wesele! – relacja z Filii nr 20

23-11-2018

Bajkowi przyjaciele mają swe wesele!
– relacja z Filii nr 20

Wesele, czyli radość, szczęście, wspaniała zabawa, a wszystko za sprawą święta postaci z bajek!

Księżniczki, dzielni wojownicy, zwierzątka, smoki, a dziś nawet ożywione samochody. Ci wszyscy bohaterowie wzbudzają sympatię, emocje oraz refleksję wśród dzieci i dorosłych. Możemy ich naśladować, utożsamiać się z nimi, śmiać się, wzruszać czytając o ich przygodach. Stanowią część dzieciństwa oraz ważny element nostalgii gdy dorastamy. Dlatego ich święto należy godnie uczcić.

6 i 16 listopada dzieci odwiedziły magiczne krainy stworzone przez Hansa Christiana Andersena, Braci Grimm czy Charlesa Perraulta. Baśniowe klasyki zostały przypomniane przy pomocy teatrzyku Kamishibai. Wspólnie zastanawialiśmy się nad morałem jaki niosą ze sobą „Brzydkie Kaczątko” czy „Kot w butach”. Oczywiście również współcześni bohaterowie zostali wspomniani podczas wielkiej gry. Dzieci rzucając kostką losowały zagadki, rebusy oraz zadania związane z bajkowymi postaciami. Zwycięzcą był każdy, a nagrodą zabawa.

Dzieci opowiedziały krótko o swoich ulubionych bohaterach, po czym mogły pokolorować ich sylwetki znajdujące się na plakacie.

Następnie uczestnicy bajkowego święta zmierzali szlakiem Jasia i Małgosi aby na jego końcu odnaleźć domek wykonany z prawdziwych słodkości. Tym razem jednak nie okazał się pułapką lecz przepyszną przekąską.

Każdego roku warto wspominać dobrze znanych baśniowych bohaterów i poznawać nowych, pojawiających się wciąż w literaturze. Wszyscy swój dom znajdują w bibliotece. W czasie ich święta wypełniła się ona dziećmi, które szczerze wierzą w bajkowe stworki, dając im tym samym prawdziwe życie w swej wyobraźni.

Źródło kolorowanek umieszczonych na plakacie:

Sylwia Wierzbińska

---------------------------------------------------------------