Archiwum wydarzeń 2018

Razem raźniej! - spotkanie w Filii nr 20 - relacja

02-01-2019

Razem raźniej!

Pierwsze spotkanie z Anną Kowal-Jóźwik, nauczycielem zintegrowanej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz terapeutą autyzmu
z Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie -  relacja z Filii nr 20

14 grudnia 2018 r. w Filii nr 20 WiMBP, kontynuowaliśmy cykl spotkań związanych z niepełnosprawnością. Naszym gościem była Anna Kowal-Jóźwik, oligofrenopedagog, nauczyciel edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej z Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie, obecnie prowadząca szkolne zajęcia z uczniami z autyzmem w normie intelektualnej lub z autyzmem oraz niepełnosprawnością  intelektualną w stopniu lekkim. Tym razem podczas spotkania, uczyliśmy się jak możemy pomóc osobom niewidomym, jak się z nimi bawić i lepiej je zrozumieć. Dowiedzieliśmy się o sposobach poznawania przez niewidomych świata, napotykanych po drodze trudnościach oraz możliwościach  radzenia sobie w codziennych sytuacjach. Poprzez zabawy bazujące na zmyśle dotyku, słuchu i węchu dzieci chociaż przez chwile mogły wczuć się sytuacje osób niewidomych. Maluchy zapoznały się z pomocami dydaktycznymi używanymi podczas nauki oraz terapii osób niedowidzących i niewidomych oraz dowiedziały się czym jest alfabet Braille’a.

Chcemy poprzez podobne spotkania pokazać co nas łączy, jakie są między nami różnice, ale przede wszystkim uczyć akceptacji i tolerancji. Nieść świadomość, że wspólnie możemy dzielić pasje oraz zainteresowania. Odkrywać fascynujący świat literatury dzięki dostosowaniu książek do możliwości osób niewidomych i razem zmieniać świat na jeszcze bardziej przyjazny i otwarty na  potrzeby niepełnosprawnych.

Sylwia Wierzbińska

-------------------------------------------------------------------