Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26955647 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2019

Morałki, czyli o czym książka do nas szepce – zmyślamy razem ze Zmyślaczem – relacja z Filii nr 20

25-09-2019

Morałki, czyli o czym książka do nas szepce – zmyślamy razem ze Zmyślaczem
– relacja z Filii nr 20

 

Wakacje za nami, pora więc na nową edycję spotkań „morałkowych” klubowiczów. Po letniej przerwie na pewno wszyscy jesteśmy jeszcze rozmarzeni, dlatego najlepszym wyborem na wrześniową książkową dyskusję będzie bajeczka „Zmyślacz” autorstwa Elizy Piotrowskiej. Ach, czegóż historia chłopca o imieniu Paweł nie opowiada? Dzikie zwierzęta, dalekie krainy, niesamowite przygody, a to wszystko dotyczy jednego niezwykłego człowieka – taty Pawełka. Prawdziwy globtroter, lingwista i miłośnik niebezpiecznej fauny, który nawet krokodyli się nie lęka, nie ma co kryć, każdy chciałby mieć takiego tatę. Jednak co się stanie gdy na jaw wyjdzie smutna prawda? Paweł zmyśla!? I co w ogóle znaczy „zmyślać”? Dlaczego niektórzy opowiadają niestworzone historie? Chcą nas okłamać? A może ponosi ich wyobraźnia? Na te trudne pytania odpowiedzieliśmy sobie podczas spotkania klubu 24 września 2019 roku.

 

Każdy z nas posiada wyobraźnię, jednak czy potrafimy ją wykorzystywać w dobrej wierze? Poznając Pawła, dzieci odkryły, iż zmyślanie nie zawsze jest czymś złym. W końcu znajdujemy się w bibliotece! Otaczają nas setki zmyślonych historii ukrytych w książkach. Nawet dzieci po otrzymaniu zadania stworzenia własnej opowieści na podstawie kolorowych ilustracji, udowodniły, że w przyszłości mogłyby napisać niejedną ciekawą bajeczkę. A podczas zabawy, czy można co nieco nazmyślać? Oczywiście, że tak! Zabawa i wyobraźnia to nieodłączni kompani. I żeby to zademonstrować, klubowicze pokazali co można zbudować marząc na jawie. Zwykłe kolorowe patyczki zmieniły się w przeróżne przedmioty, stwory i skomplikowane konstrukcje. Bez wyobraźni pozostałyby zwykłymi „patyczakami”.

 

Wszyscy przekonaliśmy się, że chociaż temat zajęć wydawał się trudny, morał jest oczywisty: zmyślanie jest super!

 

Oczywiście nie zawsze można zmyślać. Jeśli chcemy uniknąć konsekwencji, wprawić kolegów w zakłopotanie lub osiągnąć swój cel mówieniem nieprawdy, wtedy nie zmyślamy lecz kłamiemy. Kłamstwo nie popłaca, bo zawsze wyjdzie na jaw. Lepiej używać wyobraźni bawiąc się, tworząc książkową historię lub wzorem Pawła, wymyślając przedstawienie teatralne. Tak, Pawełek także wie już kiedy zmyślać, a kiedy trzymać swą fantazję na wodzy.

 

Pod koniec spotkania klubowicze postanowili podzielić się wspaniałymi pomysłami z Heniem. Pamiętacie Henia, chłopca, który pożerał książki? Czasem wciąż zdarza mu się gustować w słowie pisanym. Tym razem dzieci nakarmiły go wybranymi przez siebie, najciekawszymi książkami, w których wyobraźnia autora wysuwa się na pierwsze miejsce. Mniam. Teraz Henio stanie się prawdziwym Zmyślaczem. Tylko pamiętaj Heniu – zmyślać nie znaczy kłamać.


Źródło pochodzenia obrazka krokodylka aut. Janet Giessl (podobnego ujarzmiał tata Pawełka): https://www.needpix.com/photo/1541192/alligator-cartoon-cartoonalligator-alligatorclipart-crocodile-cartooncrocodile-cartoonalligatorcli part-crocodileclipart

Sylwia Wierzbińska

------------------------------------------------------

GALERIA 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: