Archiwum wydarzeń 2019

„Dookoła świata z książką – Gdzie mieszka Święty Mikołaj?” – relacja z Filii nr 20

09-12-2019

„Dookoła świata z książką
– Gdzie mieszka Święty Mikołaj?” – relacja z Filii nr 20

Dzyń, dzyń, dzyń! Dzyń, dzyń, dzyń! Czy słyszycie dzwoneczki!? To Mikołaj w swoich saniach jedzie do grzecznych dzieci! Jednak nie jest sam. I nie chodzi o renifery. Obok niego na miotle leci czarownica! Tylko dlaczego też niesie worek pełen prezentów? Wśród krzaków skrada się tajemniczy chochlik, a w jeszcze jednych saniach mknie bogato wystrojony dziadziuś ze śliczną dziewczynką u boku. Kim oni są? Cóż, musicie wiedzieć, że Mikołaj nie jest sam.

5 grudnia, podczas kolejnego spotkania z cyklu „Dookoła świata z książką” w Filii nr 20 WiMBP w Rzeszowie odwiedziliśmy Finlandię, a dokładnie miasteczko Świętego Mikołaja, Rovaniemi. Dowiedzieliśmy się jak wygląda najprawdziwsza fabryka zabawek, w której elfy co roku ciężko pracują aby dzieci cieszyły się z pięknych prezentów. Poznaliśmy legendy oraz ciekawostki dotyczące sympatycznego brodacza, jego przyjaciół i wiernych reniferów. Wzięliśmy także udział w teście sprawdzającym naszą wiedzę na temat tajemnic hojnego staruszka. W razie wątpliwości szukaliśmy odpowiedzi w książce „Wielka wyprawa Świętego Mikołaja” Armanda Eisena.

Jednakże Rovaniemi nie było naszym jedynym przystankiem. Odwiedziliśmy Rosję, Norwegię, Włochy i wiele innych państw aby poznać istoty, które podobnie jak Mikołaj przybywają do dzieci w grudniu z workami pełnymi prezentów. Befana, Nisse, Dziadek Mróz, Śnieżynka, Aniołek i nie tylko oni, dbają by każdy otrzymał upominek za cały grzeczny rok. Poznaliśmy także rozmaite tradycje mikołajkowe z całego świata.

Po zdobyciu tak obszernej wiedzy, przyszedł czas na zabawę.

Podczas gry w prezentowe memory wymienialiśmy zabawki, jakie chcielibyśmy dostać od Mikołaja.

Jednak prawdziwym wyzwaniem dla dzieci było naśladowanie elfów pakujących upominki. Pomocnicy Mikołaja mają tak wiele do zrobienia i tak wielu oczekujących! Sprawdziliśmy czy i my możemy im pomóc. Jak szybko uda nam się zapakować prezenty? A może jeszcze szybciej je rozpakujemy? Podczas próby padło kilka rekordów i niektórzy mogą śmiało zaoferować elfikom swą pomoc.

Pod koniec spotkania dzieci czekała niespodzianka. Wystawa malowanych Mikołajów, bałwanków i innych świątecznych milusińskich, wykonanych przez czytelniczkę biblioteki.

Nasza wyprawa po świecie w poszukiwaniu Mikołaja oraz jego pomocników była niezwykle fascynująca.

A jak sprawdzić czy ktoś z nich odwiedzi nas w nocy z prezentami?

Sylwia Wierzbińska

------------------------------------------------------------------------------------------