Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26852146 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2020

Bibliotekarz poleca - Caroline Lea "Kobieta ze szkła" - recenzja

21-10-2020

 Bibliotekarz poleca - Caroline Lea "Kobieta ze szkła" -  recenzja

 

Dawno temu w mroźnej Islandii Rósa straciła ojca i została sama z chorą matką. Z pomocą przychodzi jej propozycja małżeństwa z wdowcem Jónem. Mężczyzna jest zamożnym i niezależnym przywódcą swej osady. Jednak tajemnica dotycząca poprzedniej żony Jóna nie daje Rósie spokoju, zwłaszcza podsycana przez plotki jego poddanych. Zbliża się surowa zima, a dziewczyna musi walczyć o przetrwanie w domu swego męża pełnym sekretów, gdzie duch zmarłej Anny wciąż jest obecny.

 

Pozornie książka Caroline Lea skupia się na życiu kobiet w XVII wiecznej Islandii, jednak szybko dostrzegamy antropologiczną wszechstronność tej pozycji. Podążając za wewnętrznymi rozterkami głównej bohaterki, tak naprawdę poznajemy zasady funkcjonowania całej społeczności w jakiej dziewczyna się znajduje. Jak wiadomo Islandia jest krajem w pewnym sensie odizolowanym. Nie chodzi jedynie o jego wyspiarskie położenie, ale także skromną populację. Dlatego możemy zauważyć przedstawioną w powieści specyficzną integralność mieszkańców poszczególnych osad i wiosek. Obywatele wiedzą jak ważna jest jedność w konfrontacji z dzikością surowej natury swego państwa. Jednak kolektywny charakter egzystencji oznacza jednocześnie osamotnienie jednostki. I jest to prymarny motyw „Kobiety ze szkła” - samotność, ciche trwanie we własnych emocjach i tajemnicach. Główni bohaterowie powieści są zamknięci, ich uczucia niewypowiedziane, a gdy pewne sekrety wypływają na wierzch, spotykają się z odrzuceniem niczym zakażona kończyna w zgodnym organizmie.

 

Niewątpliwie realnym „potworem” ukazanym w tej historii nie jest istota materialna skrywająca się w groźnej przyrodzie czy ludowych wierzeniach lecz plotka, która w społeczeństwie nie tylko zniekształca prawdę, ale prowadzi do rządzy mordu i chaosu. Przez nią nikt żyjący pośród innych nie może być sobą, czy choćby poznać siebie. Takie właśnie piętno niesie ze sobą uwikłanie w małą wspólnotę.

 

Książka okazuje się także w ciekawy sposób odmalowywać sylwetki męskich postaci – w szczególności męża Rósy, Jóna. Jest to bohater do samego końca niezwykle tajemniczy, przez co nie jesteśmy w stanie jednoznacznie ocenić jego postępowania czy motywacji. 

 

Właśnie ze względu na wszechobecną tajemnicę dzieło Caroline Lea jest tak ciekawe. Czy mamy do czynienia ze złem, o którym szepczą mieszkańcy osady? Czy Jón zasługuje na potępienie? A może gdzieś tam, w mroźnych odmętach, kryje się prawdziwy sprawca cierpień głównych bohaterów?

 

„Kobietę ze szkła” trudno umieścić w ramie jakiegokolwiek gatunku literackiego. Jest to przede wszystkim powieść trzymająca w napięciu, zagadkowa, czasami wręcz groźna, ale także o dziwo… czuła. W niezwykle subtelny sposób pomaga nam poznać naturę samotnego człowieka, starającego się przetrwać w rzeczywistości zimnej, nieprzystępnej Islandii. Nie jest to tylko mroczna baśń o kobiecie, ale o „ludziach ze szkła” – kruchych, a jednocześnie wytrzymałych, którzy potrafią i pękać i kaleczyć.

 

Dla wielbicieli Islandii, wspaniałych portretów ludzkich oraz tajemnic, ta pozycja będzie obowiązkowa.

 

Informacja o książce w katalogu online >> Kobieta ze szkła

Link do recenzji:

https://www.facebook.com/WiMBPwRzeszowie/posts/3205838572876867?__tn__=K-R

 

Sylwia Wierzbińska

-----------------------------------------------------

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: