Archiwum wydarzeń 2021

Podsumowanie konkursu „Dedykacje walentynkowe” zorganizowanego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

10-02-2021

Podsumowanie konkursu „Dedykacje walentynkowe”

zorganizowanego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie

- Filii nr 10, 2 i 20 w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego

Podobno pojęcie miłości jest abstrakcyjne. Nie sposób opisać go słowami. Jeśli użyjemy symboli lub dźwięków, nie każdy zinterpretuje zakochanie w ten sam sposób. Co więcej, odmian miłości jest wiele i każdy wyraża ją inaczej. Cicho, głośno, subtelnie, całym sobą, z czerwonym sercem lub nutą serenady. Walentynki to czas, w którym staramy się zaprezentować to czego nie da się zobaczyć. Nadać uczuciu formę. Wyrazić to co niewyrażalne. Różnorakie propozycje dedykacji walentynkowych mogliśmy podziwiać dzięki konkursowi zorganizowanemu przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Konkurs „Dedykacje walentynkowe” miał charakter otwarty, a jego celem było rozbudzenie kreatywności, promocja różnych form sztuki oraz zachęta do śmiałego zaprezentowania swych talentów. Głównym zamierzeniem wydarzenia było kultywowanie pięknego Święta Walentynek oraz związanych z nim tradycji. Biblioteczny patronat tego przedsięwzięcia zwraca uwagę na promocję czytelnictwa oraz rozwijanie umiejętności prezentacji autorskich, a także wzmocnienie poczucia własnej wartości i odkrywania swoich potencjałów. Bo czyż książka nie jest jedną z najlepszych romantycznych inspiracji w wielu prozatorskich i poetyckich dziełach?

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a biorący w nim udział uczestnicy, okazali się bardzo pomysłowymi twórcami. Zakwalifikowano 118 prac spełniających wymogi regulaminowe. Nadesłane tak przez dzieci jak i dorosłych  propozycje odznaczały się oryginalnością, starannością, fantazją i co najważniejsze, szczerością, która jest tak potrzebna w okazywaniu uczuć, bo miłość nie liczy lat. Wśród dedykacji znalazły się prace plastyczne, nagrania muzyczne, deklamacje, ciekawe zdjęcia, wiersze i kolarze. Skierowane były do sympatii, rodzica, dziecka, przyjaciela, a nawet… do książki. Mnogość prac sprawiła, iż wybór tych najlepszych był niezwykle trudny, zwłaszcza, że każda propozycja była wyjątkowa – dotyczyła wszak indywidualnego spojrzenia na miłość. Jury oceniło prace w dwóch kategoriach wiekowych. Komisja w składzie: Maria Gulak – pedagog w zakresie pracy kulturalno-oświatowej, Karina Kwas – kierownik Filii nr 2 oraz Katarzyna Błajdo – specjalista do spraw promocji WiMBP, wyłoniła laureatów i wyróżnionych.

W kategorii dorosłych:

I miejsce – Małgorzata Łeska

II miejsce – Angelina Iwanowicz-Sasin

III miejsce – Magdalena Wójcik

Wyróżnienia: Patrycja Malinowska, Aleksandra Goldman, Angelika Piznal, Julia Kmiecik.

W kategorii dzieci i młodzieży:

I miejsce – Paulina Kasprzyk

II miejsce – Szymon Ziobro

III miejsce – Marika Kilian

Wyróżnienia: Zofia Śmietana, Natalia Grabias, Jan Grechuta, Julia Furman, Julia Dziepak, Katarzyna Pociask.

Tytuł „Uśmiechu walentynkowego” otrzymał Szymon Ruszała za poczucie humoru i fantazję.

Wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Cieszymy się, że czytelnicy w każdym wieku wiedzą jak wspaniale można okazać najważniejsze uczucie jakim jest miłość. Dziękujemy uczestnikom za dostarczenie nam walentynkowych wzruszeń i uśmiechów.

Życzymy wielu nowych inspiracji (także książkowych), które przyczynią się do spędzenia święta Walentynek jak najlepiej.

Organizatorem konkursu „Dedykacje walentynkowe” była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie - Filia nr 10, 2 i 20.

Konkurs dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r.

Sylwia Wierzbińska

---------------------------------------------------------------------------