Archiwum wydarzeń 2021

„Co można zrobić z książką?” – wykład Prof. dra hab. Henryka Pożeracza - relacja z Filii nr 20

26-11-2021

„Co można zrobić z książką?” – wykład Prof. dra hab. Henryka Pożeracza

- relacja z Filii nr 20

Jak wiadomo książki służą do czytania. Takaż funkcja może okazać się problematyczna, biorąc pod uwagę młody wiek odbiorcy słowa pisanego. Alfabet moi drodzy jest skomplikowany. Treść atrakcyjna, ale jakże długa. A wiedze zdobywać trzeba! Wysokie szczyty, morskie głębiny i baśniowe krainy zdobywać trzeba! Umiejętności empatii i zrozumienia zdobywać trzeba! Czy czytanie to jedyny sposób porozumiewania się z książką? Na naszym wykładzie przedstawię wam wachlarz alternatyw.

To tylko wstęp wykładu Profesora Henryka Pożeracza.

W młodości Profesora powstała jego znana wśród dzieci biografia „O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki” autorstwa Olivera Jeffers’a. Dziś Pan Henryk wykłada w bibliotece, a jego studentami są dzieci. 19 listopada razem z nim poznaliśmy zasady literackiego savoir-vivre. Profesor opowiedział prelegentom swoją historię, zademonstrował ciekawe zbiory biblioteczne, a następnie przeszedł do meritum naszego spotkania.

Do czego służą książki? Niektóre są duże do dźwigania, inne małe do kieszeni. Z obrazkami, okienkami, do słuchania i zabawy. Do wzruszenia, do śmiechu, do nauki, do jedzenia... Zaraz! Do jedzenia!? Niestety tak. Profesor za młodu zjadał książki. Jednak nie bierze już udziału w tym niepochlebnym procederze (choć czasem zdarzy mu się zjeść pojedyncze literki, jak podczas naszego spotkania). Teraz tłumaczy, że książki można spożytkować inaczej. Wysłuchać czytane przez rodzica, nauczyciela lub nagrane w formie audiobooka. Udekorować nimi domowe wnętrze, zdobiąc regały. Podarować komuś lub wymieniać się. Samemu napisać. I oczywiście czytać. Przede wszystkim jednak literaturę należy szanować i dbać o każdą karteczkę. Dlatego Profesor apeluje: „Nie zapraszajcie książki na obiad, nawet kucharskiej! I nie jedzcie książek!” - Henryk, gdy jeszcze był Heniem spróbował i wcale od tego nie zmądrzał. Chcesz być mądrym – czytaj, oglądaj, słuchaj i pisz. To klucz do wszelkiej wiedzy.

Dziękujemy Profesorowi za ważny wykład i zapraszamy do zapoznania się z jego biografią dostępną w bibliotekach.

Sylwia Wierzbińska

-----------------------------------------------------------------------------