Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26951883 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Wydarzenia w 2022 roku

Spotkanie DKKK „Słowo i Kreska” – „Opowieść podręcznej” w wersji graficznej – relacja z Filii nr 20

07-07-2022

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Komiksowej „Słowo i Kreska” –
„Opowieść podręcznej” w wersji graficznej, scenariusz M. Atwood, rysunki R. Nault –
relacja z Filii nr 20

11 czerwca 2022 r. w Filii nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się kolejne spotkanie fanów komiksów. Tym razem dyskusja nie obyła się bez kontrowersji, bowiem jej gorący temat stanowił głośny tytuł „Opowieść podręcznej”. Jest to dzieło lepiej znane w postaci powieściowej pióra wybitnej pisarki Margaret Atwood. Autorka jednak podjęła współpracę ze swoją rodaczką, kanadyjską artystką Renee Nault. Panie przełożyły istniejącą już historię na kanwę komiksu. Ta współpraca zaowocowała ogólnoświatowym dylematem - czy tworzenie jeszcze jednej wersji dzieła Atwood jest potrzebne (istnieje już m. in. serial telewizyjny) i czy powieść graficzna jest w stanie dorównać literaturze pięknej?


Szybko doszliśmy do wniosku, iż aktywny udział autorki powieści przy tworzeniu komiksu był podstawą sukcesu nietypowego dzieła. Popkulturowy wytwór nie ustępuje książce w swej głębi zarówno pod względem przedstawienia historii jak i stylu rysowania. Fani komiksów mogą bez wątpienia zanurzyć się w brutalnym, antyutopijnym świecie ukazanym w utworze, nie tracąc jednocześnie wartości jaką wiele lat temu zbudowała Atwood pisząc powieść. Dodatkowo omawiane dzieło rysunkowe zachęca do sięgnięcia po oryginał.


Nasza dyskusja jednak sięgała o wiele dalej. Zanim w ogóle przeszliśmy do analizowania dzieła Atwood i Nault, zastanowiliśmy się jak przedstawiane są postacie kobiece w świecie komiksów. Okazało się, że to uniwersum jest niezwykle bogate i wcale nie tak jednowymiarowe jak mogłoby się wydawać. Co prawda komiksy bohaterskie typu Marvel czy DC obfitują w piękne sylwetki silnych kobiet bez skazy, jednak już polskie komiksy lat 80tych odnoszą się do roli płci w bardziej realny sposób. Podczas rozmowy wspominaliśmy również niezliczone przykłady kobiet w zeszytach komiksowych z całego świata nie pomijając takich tytułów jak „Persepolis” czy „V jak Vendetta”. Kobiecy świat w powieściach graficznych jest niewątpliwie barwny, zasługujący na zainteresowanie.


W końcu należy wspomnieć, iż sama omawiana powieść rysunkowa autorstwa Atwood i Nault spotkała się ze skrajnym odbiorem ze strony członków naszego klubu. „Opowieść podręcznej” została zinterpretowana przez jednych jako adekwatny komentarz do problemów naszych i przyszłych czasów, a przez innych jako wyolbrzymiona w swym szokującym przekazie literacka brawura. Jedno jest pewne; to utwór nie pozostawiający odbiorcy bez negatywnych emocji – czasem dotyczących społecznych dylematów, czasem samego dzieła. Nasze spotkanie pokazało, że choć wszyscy kochamy literaturę, sztukę i popkulturę, wciąż różnimy się od siebie i inaczej patrzymy na dany świat przedstawiony, który swą kontrowersją zachęca do skrajnych wywodów. Dzięki temu nasza dyskusja będzie niewątpliwie zapamiętana, a i komiksowe dzieło zostanie w naszych przemyśleniach na dłużej niż do zakończenia spotkania klubu.
 

Sylwia Wierzbińska

----------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: