Wydarzenia w 2022 roku

„Jeżu, gdzie ty tuptasz? Jak to gdzie? Do domku!” – relacja z Filii nr 20

14-11-2022

„Jeżu, gdzie ty tuptasz? Jak to gdzie? Do domku!” – relacja z Filii nr 20

Jeż. Nie każdy widział, każdy zna. Ma ostre kolce, czasem fuka i tupie, ale to nie znaczy, że jest niemiły. Wręcz przeciwnie! To bardzo sympatyczne małe stworzonko jest prawdziwą ozdobą przyrody, a może nawet i twojego ogródka! Spotkać jeża – to zawsze fajna sprawa. Pogłaskać? Może lepiej poprzestać na obserwacji. Pamiętajmy, że jeż to wciąż dziki zwierzak, który ceni sobie wolność i swobodne spacery po świecie. Świetnie radzi sobie ze zdobywaniem pożywienia, znajdowaniem schronienia oraz ukrywaniem się przed większymi drapieżnikami. Jednak czy człowiek mimo wszystko może pomóc małemu jeżykowi gdy zbliża się zima? Oczywiście, że tak!

Z okazji zbliżające go się Dnia Jeża w naszej Filii odbyły się zajęcia z cyklu „Jak być EKO, droga bibliotEKO?”. Podczas nich dzieci uczyły się jak szanować jeże zwyczaje oraz skonstruować specjalną budkę „niewidkę”. Niewidkę!? A tak! Domek dla jeża ukryty w parkowych krzaczkach to najlepsze miejsce do przespania zimy dla kolczastego malca bez obaw przed drapieżnikami.

8  listopada przekonaliśmy się jak budowanie ekologicznej budki z wykorzystaniem materiałów zero-waste oraz leśnych skarbów może stać się prawdziwą zabawą. Jeż na pewno chętnie zamieszka w lokum jaki dla niego zrobili nasi mali czytelnicy.

Ach, czytanie! Jeśli o nim mowa – podczas spotkania dzieci poznały mnóstwo książek związanych z ochroną środowiska. Wśród nich było także kilka pozycji o jeżach, a nawet o ich kuzynie - jeżozwierzu.

Mamy nadzieję, że biblioteczne warsztaty z kolczastymi gośćmi w roli głównej były dla wszystkich inspirujące i zachęciły uczestników do pomagania zwierzętom, dbania o naszą planetę oraz tworzenia nowych rzeczy motodą recyklingową.

Miły jeżu, chyba już jesteś gotowy na zimową hibernację. Domek na ciebie czeka!

Sylwia Wierzbińska

----------------------------------------------