Wydarzenia w 2022 roku

„Wróbelek Elemelek i przyjaciele” – relacja z Filii nr 20

29-11-2022

„Wróbelek Elemelek i przyjaciele” – relacja z Filii nr 20

24 listopada 2022 r. w Filii nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zdaliśmy sobie sprawę, że coraz szybciej nadchodzi zima. Chłód, pierwsze śnieżne opady i śliskie chodniki. Jedni lubią zimę, inni czekają na wiosnę jeszcze zanim zacznie się grudzień. Ludzie narzekają, a zwierzęta? Już wiemy, że ssaki jakoś dają sobie radę – razem z przedszkolakami budowaliśmy budkę dla jeża, dowiedzieliśmy się z dziećmi mieszkającymi blisko biblioteki jak wiewiórka i jej znajomi zbierają zapasy. Domowi pupile, jeśli mają dobrego człowieka, to zima im nie straszna. A co z ptaszkami? Czy wszystkie tak samo spędzają zimę? Poznaliśmy ich tajemnice razem ze słynnym wróbelkiem Elemelkiem.

Na samym początku naszych zajęć dzieci wysłuchały bajek o kilku przygodach sympatycznego ptaszka. Było bardzo wesoło. Okazało się, że nawet najzwyklejszy wróbelek może broić, wpadać w tarapaty, ale też cieszyć się każdym dniem. Dobrzy ludzie zawsze pamiętają aby dokarmiać małe ptaszki jak Elemelek czy sikorki i rudziki. Mimo to, niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów i nie chodzi tylko o ród bocianów. Dudek, jaskółka, pliszka – one także nie lubią zimna. A reszta pierzastej ferajny? Wiele gatunków z nami zostaje – oprócz wróbelka to gołąb, sroka czy gil. Jak o nie dbać? Ubierać w szalik i czapkę? Bez przesady. Jak karmnik jest pełny to i ptaszki będą zadowolone. A zimno? W zimie dzielne polskie zwierzaki zawsze sobie poradzą, są do tego stworzone przez matkę naturę. Jednak zawsze warto się o nich uczyć. Dziś poznaliśmy elemelkowe zwyczaje. Ptaszki są niezwykłe, a książki o nich śmieszne i fascynujące. Mamy nadzieję, że mali czytelnicy wkrótce odwiedzą bibliotekę ponownie, by poznać resztę przygód sympatycznego Elemelka.

Sylwia Wierzbińska

----------------------------------------------