Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854197 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

ANDRZEJKI

28-11-2009

Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w Wigilię dnia św. Andrzeja. Jest to wieczór wyjątkowy, gdyż zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy...

 

Z okazji tego specjalnego okresu, nasza biblioteka zorganizowała okolicznościowe zajęcia dla dzieci z Przedszkola nr 38 Gr. III - 17 osoby, Przedszkola nr 21 Gr. IV - 29, Przedszkola nr 19 Gr. IV - 14 osób, oraz ze Szkoły Podstawowej nr 27 kl. 0a i 0b - 31 osób. W ciągu tygodnia gościliśmy ogółem 91 dzieci.

 

Przedszkolaki wykazały sporą wiedzę dotyczącą legendy andrzejkowej, umiały nazwać popularne wróżby andrzejkowe i przyznały, że uczestniczą w tego typu zabawach. Dla dzieci przygotowane zostały 4 wróżby. Pierwsza z nich dotyczyła spełniających się marzeń. Po wypowiedzeniu słów "Hokus, pokus, czary mary, aby wróżba się spełniła złóżmy dary", zadaniem dzieci było wrzucenie do miseczki z wodą grosika. Jeśli grosik znalazł się w misce wypowiedziane wcześniej życzenie spełni się. Niestety nie wszystkie grosiki udało się umieścić w misce z wodą.

 

Kolejna wróżba wzbudziła wiele entuzjazmu. Tzw. "Koło przeznaczenia". Na środku sali leżała butelka, a wokół niej gwiazdy - symbole. Zadanie uczestników polegało na kręceniu butelką, a symbol, który był wylosowany oznaczał przyszłość uczestnika. Symboli było dziewięć, były to symbole pieniądza, książki, serca, walizki, domu, małego dziecka, korony, mikrofonu, różańca. Chłopcy bardzo cieszyli się z wylosowania symbolu pieniędzy bądź korony. Pieniądze oznaczały to, iż w przyszłości zostaną bardzo zamożni, zaś korona przepowiadała im przyszłość polityka bądź prezesa firmy. Dziewczynki bardzo chciały wylosować symbol mikrofonu, bądź serca. Mikrofon wróżył im karierę piosenkarki, modelki, aktorki, a serce zapowiadało zbliżającą się wielką miłość.

 

Trzecia wróżba dotyczyła zbliżających się Mikołajek i Gwiazdki była to zabawa w "Ile prezentów przyniesie Mikołaj". Uczestnicy rzucali kostką do gry, wylosowana liczba oczek na kostce wskazywała ilość otrzymanych prezentów od św. Mikołaja, ta wróżba również wzbudziła sporo entuzjazmu.

 

Ostatnią wróżbą był tak dobrze wszystkim znany "wyścig butów". Dzieci ustawiały swoje buty jeden za drugim, czyj but jako pierwszy przekroczył próg sali, tego życzenie z pewnością się spełni.

 

Oprac. Justyna Bąk

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: