Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854248 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2009

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

11-11-2009

11 listopada minęła 91 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji nasza biblioteka zorganizowała lekcję biblioteczną dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 27. W zajęciach uczestniczyło 26 uczniów klasy V.

 

Była to lekcja połączona z zajęciami plastycznymi. Dzieci miały wykazać się ogólną wiedzą związaną z omawianym tematem, jednym z zadań była interpretacja wiersza. W trakcie zajęć uczniowie mogli słuchać pieśni patriotycznych wykonywanych przez Orkiestrę Wojska Polskiego.

 

Po krótkim wstępie i zapoznaniu uczniów z tematem lekcji, zajęcia rozpoczęły się od zadania plastycznego. Dzieci otrzymały mapkę Polski w granicach z lat 1918-1922. Ich zadanie polegało na tym, aby pokolorować mapkę kolorami, w jakich widzą swoją Ojczyznę. Poprzez pryzmat skojarzeń związanych np. z wakacyjnymi wyjazdami, feriami zimowymi, spotkaniami rodzinnymi z okazji świąt bądź innych uroczystości rodzinnych, spotkaniami z przyjaciółmi. Dzieci kolorowały mapki, przeważały barwy jasne, przyjemne, były to odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego, zielonego, niebieskiego. Uczestnicy stwierdzili, że te kolory wprowadzają ich w miły nastrój i kojarzą się im z radością.

 

Następnie, uczniowie poznali kilka faktów związanych z rozbiorami Polski oraz zniknięciem Jej na 123 lata z mapy politycznej świata. Dzieci dowiedziały się też o znaczeniu I wojny światowej w dziejach naszej Ojczyzny, oraz o samym momencie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Jedna z uczennic została poproszona o przeczytanie wiersza E. Słońskiego „Ta, co zginęła”, zadaniem dzieci była interpretacja tego wiersza. Uczniowie trafnie zinterpretowali utwór, stwierdzili że nasz naród wystawiony był na ciężka próbę, gdyż nierzadko Polacy którzy zostali wcieleni do wrogich armii, musieli walczyć przeciwko sobie.

 

Uczestnicy dowiedzieli się też o działalności I Brygady Legionów Polskich, której założycielem był Józef Piłsudski. Poznali życiorys marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz jego wpływ na kształt Polski w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

 

Ostatnim zajęciem było wykonywanie wspólnej pracy pt. „Nasza Ojczyzna”. Uczniowie podzieleni na cztery grupy mieli za zadanie „sportretowanie naszej Ojczyzny i tego, z czym ona się im kojarzy”. Następnie wszystkie prace zostały połączone, a zadaniem jednego z uczniów było obrysowanie powstałej w ten sposób pracy linią, przedstawiającą granicę współczesnej Polski.

 

Na koniec zajęci dzieci wysłuchały wiersz L. Wiszniewskiego pt. "Jedenasty Listopada", w którym pojawiło się sformułowanie „hołd wdzięczności” uczniowie stwierdzili iż lekcja biblioteczna również jest hołdem wdzięczności, gdyż dzięki niej nie zapomną o historii swego kraju.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: