Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853354 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Polska - nasz dom

11-11-2010

Z okazji 92. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zaprosiliśmy do naszej biblioteki uczniów z klasy VI SP Nr 27. Celem spotkania było przybliżenie uczestnikom losów ojczyzny, szczególnie historii Rzeszowa i jego bohaterów z tego okresu.


Po krótkim wstępie i omówieniu tematu spotkania uczniowie wysłuchali informacji o sytuacji politycznej i gospodarczej w Rzeszowie w okresie I wojny światowej. Została im też zaprezentowana sylwetka Leopolda Lisa-Kuli jednego z najbardziej utalentowanych polskich oficerów, lokalnie związanego z Rzeszowem oraz historia pomnika Leopolda Lisa –Kuli. Przekazywana wiedza przeplatała się z prezentacją multimedialną. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć zdjęcia Leopolda Lisa-Kuli, a także uroczystości związane z jego pogrzebem oraz odsłonięcie pomnika na jego cześć. W prezentacji umieszczone zostały również zdjęcia i pocztówki Rzeszowa z początku XX w. Zdjęcia te wzbudziły spore zainteresowanie uczniów, porównywali oni zmiany jakie zaszły w Rzeszowie na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat.


Następnie uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy. Każda grupa otrzymała tabele z dwoma pytaniami. Zadanie polegało na udzieleniu odpowiedzi na pytania, „Co ludzie gotowi są zrobić dla ojczyzny” oraz „Dlaczego ludzie poświęcają się dla ojczyzny”. Uczniowie stwierdzili, że są w stanie poświecić swoje życie, majątek, honor, dobre imię, a robią to z miłości dla ojczyzny z szacunku, oraz chęci posiadania wolnej i niezależnej ojczyzny.


Kolejne zadanie polegało na wyjaśnieniu własnymi słowami pojęć: patriota, patriotyzm, ojczyzna, ojczysty. Następnie przy pomocy „Słownika Języka Polskiego” sprawdzali poprawność swoich odpowiedzi.


Jednym z ostatnich zadań była zabawa w skojarzenia, polegająca na wypisywaniu wyrazów bliskoznacznych do słów „moja ojczyzna”. Wszystkie odpowiedzi zostały zapisane i umieszczone na planszy w tzw. „słoneczku”. Na zakończenie zajęć podsumowaliśmy zdobyte informacje dotyczące I wojny światowej oraz jej przebiegu w naszym regionie.

Oprac. Justyna Bąk

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: