Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26850931 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Bajkowi bohaterowie z wizytą u przedszkolaków

14-12-2010

W przedszkolu trudno sobie wyobrazić codzienną pracę bez odwołania się do literatury. Dlatego też nasza biblioteka - Filia nr 3 już od czterech lat współpracuje z Przedszkolami nr 21 i 19, z kolei od tego roku poszerzyliśmy naszą działalność o Przedszkole Nr 38.

 

Raz w miesiącu odwiedzamy zaprzyjaźnione przedszkola i czytamy maluchom bajki. Książki dobierane są pod kontem zainteresowań przedszkolaków, bądź związane są z jakaś okolicznością lub zbliżającym się świętem. Przedszkolaki z wielkim  zainteresowaniem wsłuchują się w każdą z czytanych bajek i z niecierpliwością czekają na każde następne spotkanie.


Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że głośne czytanie ma wiele zalet: rozwija język i wyobraźnię, uczy myślenia; zapewnia emocjonalny rozwój; pomaga w wychowaniu; ułatwia naukę; kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Głośne czytanie rozbudza miłość do książki, poszerza wiedzę. Czytać dziecku można w każdym wieku – niemowlakowi (gdyż czytanie na głos stymuluje rozwój jego mózgu i buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa), przedszkolakowi (gdyż rozbudza w nim ciekawość świata i ułatwia zrozumienie siebie i innych), a nawet nastolatkowi (gdyż pomaga mu pokonać wiele problemów wieku dorastania). Zaszczepiona  w dzieciństwie miłość do książek zaowocuje z dobrym skutkiem w przyszłości. Przyjemne doznania z książką u małego dziecka przygotowują miejsce dla zainteresowań literaturą w życiu dorosłym. Wiek przedszkolny to poważny okres w życiu dziecka, okres tworzenia się nawyków, kształtowania procesów uczuciowych, umysłowych, charakteru oraz osobowości. Właśnie w tym wieku należy dostarczać dzieciom odpowiedniej lektury, a bajki nadają się do tego wyśmienicie. Każde dziecko wykorzysta z literatury baśni to, co jest mu w danej chwili najpotrzebniejsze.


Święta Bożego Narodzenia
to magiczny czas refleksji i zadumy, wspólnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. To właśnie w tym okresie najsilniej odczuwamy związek z naszymi tradycjami. Nasze ostatnie spotkanie z przedszkolakami w tym roku przebiegało w atmosferze świątecznej. Maluchom przeczytane zostały bajki: „W noc Bożego Narodzenia”, „Bałwanek w zimowym ogrodzie”, „Co robi święty Mikołaj”, „Święty Mikołaj i jego magiczny świat”.

 

 

W ciągu roku spotkałyśmy się z dziećmi 20 razy. Bajek wysłuchało 770 przedszkolaków.


Oprac. Justyna Bąk, Katarzyna Mazur-Zuber

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: