Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853364 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

Poznaj Parlament Europejski - spotkanie z Katarzyną Stępak z RCIE w Rzeszowie

16-12-2010

Jak działa Parlament Europejski, jakie są jego kompetencje, czym zajmują się komisje parlamentarne, jak podzielone są zadania w parlamencie, w jaki sposób zapadają decyzje, jak w końcu parlament pracuje na co dzień? Na te i wiele innych pytań odpowiadała na wczorajszym spotkaniu pani Katarzyna Stępak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie. Lekcja multimedialna pozwoliła przybliżyć młodzieży ze Szkoły Podstawowej Nr 27 tę instytucję Unii Europejskiej, w której reprezentanci 27 państw członkowskich podejmują ważne decyzje dotyczące wszystkich obywateli Unii. Pokrótce prelegentka przypomniała historię UE, genezę powstania, rozwój w kolejnych latach aż do chwili obecnej, przedstawiła też liczbę europosłów z poszczególnych państw członkowskich.


Prezentowane w międzyczasie filmy przybliżyły słuchaczom opinie obywateli - jak postrzegają członkostwo w unii, czy według rozmówców skorzystaliśmy czy straciliśmy na przystąpieniu do Unii. Uczestnicy spotkania wykazali się wiedzą podczas rozpoznawania flag państw członkowskich, potrafili też wytłumaczyć, co symbolizuje 12 żółtych gwiazdek na niebieskim tle. Wirtualnie odbyli spacer po siedzibach parlamentu w Brukseli, Strasburgu. Uczestniczyli w posiedzeniu parlamentu, przyglądając się procedurze głosowania oraz burzliwej, pełnej zaangażowania dyskusji nad konkretnym projektem. Przy tej okazji Pani Katarzyna uświadomiła uczestnikom spotkania jak ważną rolę odgrywa wybór dobrze przygotowanych przedstawicieli naszego kraju na eurodeputowanych. Już za kilka lat to oni będą wybierali swoich kandydatów, stąd warto przyglądać się ich dokonaniom na dostępnej w języku polskim stronie Europarlamentu. Tam można też podpatrywać, co dzieje się w parlamencie na bieżąco. Wspomniała jak ważną rolę odgrywa cały sztab tłumaczy pracujących dla europarlamentarzystów.


Sporo czasu poświęciła prowadząca spotkanie Nagrodzie im. Sacharowa, przyznawanej od 1988 roku osobom i organizacjom, które wyróżniły się w działaniach przeciw przemocy, nietolerancji i niesprawiedliwości. Uczestnicy otrzymali foldery z biografiami laureatów z poprzednich lat, otrzymali też zadanie - mieli wybrać jedną osobę i zaprezentować króciutko, z jakiego kraju pochodzi i w którym roku i za jakie zasługi tę nagrodę otrzymała. Pomocnym w zadaniu okazał się film o tej właśnie tematyce.


Spotkanie tak jak poprzednie bardzo się uczestnikom podobało stąd wstępnie umówiliśmy się na kolejne, ale już w nowym roku.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: