26952086 razy

Archiwum wydarzeń 2011

ZIMA I GWIAZDKI – ferie zimowe w Filii Nr 3

01-02-2011

Do patrzenia w niebo, podziwiania gwiazd, własnych obserwacji zachęcałyśmy dzieci na tegorocznych spotkaniach zorganizowanych w czasie ferii zimowych 2011. Zajęcia zainspirowały dzieci do częstszego sięgania po książki nawet wydawałoby się z tak „odległej” dziedziny jaką jest astronomia.

I tak już na pierwszym spotkaniu pt. Gwiazdy i planety  dzieciaki zagłębiły się we wszechświat, „powędrowały” drogą mleczną, „podziwiały” gwiazdozbiory. Dowiedziały się ile galaktyk jest we wszechświecie, co to są fazy księżyca, orbita, meteoryt, satelity. Poznały wiele innych ciekawych faktów poszukując ich w otrzymanych w trakcie zajęć książkach. Wiadomościami dzieliły się z pozostałymi uczestnikami. Poszukiwanie informacji okazało się trudnym niemniej pasjonującym zajęciem. Pobawiliśmy się też samym słowem - gwiazdka. Dzieci starały się wyjaśnić co np. znaczy dostać gwiazdkę z nieba, być jak gwiazda, przekroczyć gwiezdne wrota czy droga do gwiazd. Nie zabrakło też ulubionej przez uczestników aktywności plastycznej. Dzieci wykonały Gwiezdne Kolaże, prezentując w ten sposób swoją własną wizję kosmicznego krajobrazu. Czas zajęć niepostrzeżenie przedłużył się niemniej dzieci opuszczały bibliotekę zadowolone i dumne z siebie.

W kolejny dzień bawiliśmy się w Gwiezdne kalambury. Dwie drużyny prezentowały i rysowały sobie nawzajem różne, oczywiście kosmiczne obiekty lub zjawiska. Odgadnąć je było niezmiernie trudno, ale udało się dzięki pomysłowości i spostrzegawczości dzieciaków. Dużo śmiechu przyniosły zabawy: Powiedz, co schowałam(em)?, Esy-floresy, Skojarzenia, Ja kolor –ty wyraz czy rozwiązywanie kosmicznej krzyżówki.

Tuż przed świętem Babć i Dziadziów dzieci własnoręcznie wykonały dla nich Gwiazdki – Prezenty, pięknie ozdobione ze specjalnymi życzeniami od wnuków.

Kolejny tydzień rozpoczęliśmy od Gwiazdki dobrego humoru. Na dzieci czekały następujące zadania: przygotowanie przepisu na gwiezdny pył lub inną niebiańską miksturę, zaprezentowanie sposobu na teleportację, poszukiwanie gwiazd. Uczestniczyły w konkursie śmiesznych min, sprawdzały się w chodzie tyłem, otworzyły szkatułkę z kosmicznymi pytaniami. Uczestnicy pobawili się też we wróżenie z gwiazd oraz wysyłali w kosmos listy gończe – nadawca zawsze krył się za opisem (nie wszyscy uczestnicy odgadli kto akurat jest poszukiwany). Dużo przyjemności sprawiło dzieciakom wycinanie z szablonów i dekorowanie śnieżynek i gwiazdek na swoje domowe okna.

Na zakończenie ferii zaprosiliśmy uczestników zajęć na Taniec gwiazdki i gwiazdorka. Przy dźwiękach muzyki dzieci bawiły się między innymi w Taniec w przestrzeni kosmicznej, Ruchome kontakty w kręgu galaktycznym, Gorący meteoryt oraz Kto pierwszy dotknie kosmitę.

Zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu we wtorki, środy i czwartki przez całe ferie, w godzinach 10.30 – 11.30. W zajęciach wzięło udział 47 dzieci. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Oprac. Renata Pasternak