Archiwum wydarzeń 2019

Warsztaty plastyczne w Filii nr 3 – ozdoby choinkowe – relacja

30-12-2019

Warsztaty plastyczne w Filii nr 3 – ozdoby choinkowe – relacja

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Świętujemy wtedy narodziny Jezusa. Pierwsze wzmianki o obchodach tego dnia w Rzymie pochodzą z IV wieku. Liturgiczne obchody święta szybko rozprzestrzeniły się w inne rejony, a obecnie Boże Narodzenie celebrowane jest na całym świecie.

Święta Bożego Narodzenia otoczone są wieloma tradycjami. 24 grudnia obchodzimy Wigilię. W tym dniu w momencie pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdki, która ma przypominać gwiazdę betlejemską prowadzącą Trzech Króli do stajenki, zasiadamy do uroczystej kolacji, często rozpoczynanej modlitwą oraz łamaniem się opłatkiem i składaniem życzeń. Przy stole powinno zostać jedno puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. Tradycja mówi, że posiłek powinien składać się z 12 potraw. W zależności od regionu kraju dania są przeróżne, do najpopularniejszych należy barszcz z uszkami, żurek, kutia czy pierogi. O północy w kościołach rzymskokatolickich odbywa się uroczysta msza zwana pasterką.

Oczywiście nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Zwyczaj strojenia drzewek przybył do nas z Niemiec. Choinki, zarówno żywe, jak i sztuczne, ozdabiane są kolorowymi bombkami, lampkami, gwiazdkami i różnymi figurkami. Kolorowa choinka cieszy jeszcze bardziej, gdy sami przygotujemy ozdoby. Dlatego też w Filii nr 3 w sobotę 14 grudnia odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci. Uczestnicy wykonali piękne, błyszczące i kolorowe bombki złożone z papierowych kółeczek. Chociaż wszystkie miały jednakowy kształt, to nie było dwóch jednakowych ozdób, dzieci wykazały się ogromną kreatywnością w doborze kolorów i wzorów papieru. Uczestnicy przygotowali też aniołki z bibuły. Każdy mógł zrobić dowolną liczbę ozdób, więc z pewnością ich choinki będą wyglądały przepięknie.

Beata Szostak

----------------------------------------------------