Archiwum wydarzeń 2013

TYDZIEŃ BIBLIOTEK - Filia nr 4 - relacja

18-05-2013

TYDZIEŃ BIBLIOTEK – relacja z Filii nr 4

Ogólnopolska akcja Tygodnia Bibliotek zainicjowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich promująca książkę i czytelnictwo, podkreślająca  rolę  środowiska bibliotekarskiego jest również okazją dla ukazania różnorodności działań Filii nr 4 i jej znaczenia w lokalnej społeczności.

W dniach 08.05.-15.05.2013 r. w odpowiedzi na tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” Filia nr 4 zorganizowała spotkania i imprezy biblioteczne dla czytelników różnych grup wiekowych.

8 maja 2013 r. w pierwszym dniu Święta Bibliotekarzy i Bibliotek przyjęliśmy do grona czytelników bibliotek publicznych 2 grupy 6.latków z Przedszkoli Nr 20 i 22 w Rzeszowie. Uroczystość Pasowania uświetnił występ przedszkolnej orkiestry, która wykonała  Marsz Radetzkiego – utwór skomponowany przez Johanna Straussa (ojca). Uczestnicy wprowadzeni w świąteczny nastrój po części artystycznej z wielką powagą przyrzekali szanować książki i korzystać z ich rad, jak przystało na prawdziwego czytelnika. Wszyscy uczestnicy otrzymali z tej okazji pamiątkowe dyplomiki oraz ilustrowane bajki Jana Brzechwy.

9 maja 2013 r. biblioteka gościła dzieci z Przedszkola nr 18 w Rzeszowie, które dzięki magicznym sztuczkom zostały zapoznane z tajemnicami  bibliotecznej półki. Na spotkaniu zaprezentowano ciekawe pod względem treści i wydań bajki dla dzieci, jak również bogato ilustrowane książki popularnonaukowe. Bajkowa wróżka odpowiedziała na wiele nurtujących dzieci  pytań m.in. czy spis treści odzwierciedla, co się w książce mieści?, jak samodzielnie odnaleźć bajkę na półce?, co to są poziomy? Dużym zainteresowaniem cieszyły się tytuły „Zbawcy książek” – Agnieszki Stelmaszczyk, „Bajkowe zamieszanie” -  Karoliny Skrzyniarz oraz Mała encyklopedia domowych potworów” – Stanisława Marijanovica.

Kolejnego dnia 10.05.2013 r. odwiedziły nas dwie grupy 4 i 5.latków z Przedszkola nr 22 oraz  młodzież specjalnej troski z Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie, by uczestniczyć w spotkaniach, których tematem była KSIĄŻKA - jej krótka historia, stare i nowe formy wydawnicze w wersji dla dzieci. Na podstawie wiersza „Drukarz” Władysława Scisłowskiego dzieci odgadywały proces tworzenia książki, rozwiązywały szereg tematycznych zagadek oraz krzyżówkę na temat książki i jej twórców. Na zakończenie zostały zaproszone na latającym dywanie w świat bajkowej fantazji.

14 maja 2013 r. nasza biblioteka gościła kolejną grupę młodzieży z ZSS im. UNICEF w Rzeszowie. Bajkowi przyjaciele – Piaskowy Dziadek, Kubuś Puchatek, Osiołek, Tygrysek Lolek, Smok Wawelski, Noddy i wiele innych zwracali uwagę uczestników. Historie zapisane na kartkach i urzeczywistnione dzięki obecności pluszowej maskotki lub obejrzane na ekranie wywołały dużo pozytywnych emocji.

W tym samym dniu na spotkaniu popołudniowym gościliśmy dorosłych czytelników w ramach cyklu Spotkania z Literaturą. Filia nr 4 oprócz stałych bywalców gościła również koleżanki – bibliotekarki z Koła Miejskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działającego przy WiMBP w Rzeszowie. Głównym punktem spotkania było wystąpienie  Pani Justyny Muchy-Szylar – kierownika Czytelni Głównej WiMBP w Rzeszowie, która zaprezentowała szereg unikatowych i cennych zbiorów naszej Biblioteki, jako ciekawostkę również kilka egzemplarzy książki liberackiej. Spotkanie służyło dyskusji i wymianie cennych uwag, związanych ze środowiskiem czytelniczym.

15.05. 2013 r. na zakończenie akcji odwiedziła nas po raz pierwszy najmłodsza grupa z Przedszkola Nr 18 w Rzeszowie. Bibliotekarze wprowadzili maluchów do bibliotecznej krainy, prezentując najpiękniejsze bajki i baśnie. Głośne czytanie, ciekawe zagadki, opowiedziane historie i rozmowy o bajkach wypełniły czas przeznaczony na spotkanie i zachęciły do kolejnych odwiedzin.

Tegoroczny Tydzień Bibliotek obfitował w szereg spotkań, które uświadomiły ich uczestnikom i obserwatorom, jak ogromna siła tkwi w literaturze i promowanie jej na różne sposoby, wśród wielu grup użytkowników, będzie miało pozytywny wpływ na rozwój kompetencji czytelniczych.

Oprac.Danuta Hulek

------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia dzieci umieszczone są za zgodą rodziców i opiekunów

GALERIA: