Archiwum wydarzeń 2019

Kiedy byliśmy mali – spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka – relacja z Filii nr 4

24-01-2019

Kiedy byliśmy mali – spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka
– relacja z Filii nr 4

Kalendarz styczniowy obfituje jak co roku w tradycyjne święta, wśród których nie mogło zabraknąć oczywiście Dnia Babci i Dnia Dziadka obchodzonych w Polsce 21 i 22 stycznia. Z tej to okazji, 21 i 24 stycznia 2019 roku, zaprosiliśmy na zajęcia biblioteczne dzieci z grup przedszkolnych.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy rozmową z dziećmi na temat Święta Babci i Dziadzia, wszystkie ochoczo opowiadały o swoich dziadkach, o tym jakie mają z nimi relacje, w jakie zabawy lubią się z nimi bawić, jakimi prezentami obdarowują ich w dniu ich święta.

O tym też przekonały się dzieci, po wysłuchaniu wspaniałej książeczki pt. „Tupcio Chrupcio odwiedza dziadków” autorstwa Anny Casalis. Opowiada ona o myszce, która nie chciała podróżować do dziadków, lecz wolała wyjechać na wspólną wycieczkę z rodzicami. A jakie Tupcio Chrupcio miał przygody? Przekonacie się, jak przeczytacie sami.

Ulubiony bohater wszystkich przedszkolaków zaprosił nas do wspólnej zabawy. Inscenizowaliśmy wiersz I. Salach – „Idzie babcia”, pisaliśmy list do babci i dziadzia w postaci masażyku relaksacyjnego, aby na koniec rozwiązać quiz dotyczący bohaterów naszego spotkania. Dzieci rozradowane i zadowolone z wyników konkursu, zostały obdarowane serduszkami- napisy na nich to podarunki dla dziadków ze strony wnuków, a także kółeczkami – a tutaj napisy świadczyły o zachowaniu dziadków w stosunku do wnucząt.

Zajęcia nasze miały dużą wartość dydaktyczno-wychowawczą, uświadomiły bowiem dzieciom, jak ważne jest zachowanie więzi emocjonalnej z najstarszymi członkami rodziny, stwarzanie pozytywnych relacji na co dzień, nie tylko od święta w układzie dziadkowie-wnukowie. Mamy nadzieję, że przyczyniły się też do większej świadomości u dzieci, jak bardzo ważne jest okazywanie  szacunku Babciom i Dziadkom.

Barbara Ślęzak

----------------------------------------------------------------------------------------