Archiwum wydarzeń 2011

O książce "LO-TERIA" M.K.Piekarskiej w DKK w Filii nr 5

01-12-2011

"LO-teria"  Małgorzaty Karoliny Piekarskiej.

Spotkanie DKK dla młodzieży w Filii Nr 5

Bogate tło obyczajowe, problemy nastolatków – licealistów opisane  bezpruderyjnie, obiektywne spojrzenie na środowisko szkolne – to wszystko znajdziemy w książce Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pod tytułem „LO-teria”. Z bohaterami powieści spotkaliśmy się już wcześniej, przy okazji ich gimnazjalnych perypetii, obecnych w utworze  „Klasa Pani Czajki”. W „LO-terii” są starsi i mają poważniejsze problemy, głównie damsko-męskie, ale nie tylko.

Trudno jest pisać o miłości i związkach nastolatków tak, by nie było to infantylne i sztuczne. Małgorzacie Piekarskiej udało się stworzyć obraz sugestywny i prawdziwy. Czytając książkę, dostrzegamy, że młodzi ludzie przeżywają poważne rozterki wewnętrzne związane z wyborem chłopaka albo dziewczyny, widzimy jak zmienne czasem potrafią być uczucia oraz, że działając pod wpływem emocji można niekiedy wplątać się w prawdziwe kłopoty.

Podczas spotkania rozmawialiśmy o sylwetkach bohaterów, czytaliśmy ulubione fragmenty książki, wyjaśnialiśmy, jak do całości utworu odnosi się motto, zaczerpnięte z piosenki Ryszarda Riedla: „W życiu piękne są tylko chwile”… „LO-teria” eksponuje pewien etap egzystencji bohaterów. Przedstawia momenty ich radości i smutku, ludzi z którymi są blisko związani, zaprzyjaźnieni, lecz czy te relacje przetrwają? Tego nie wiadomo, pewne jest tylko, że nie znikną z ich pamięci wyjątkowe chwile, które dane im było wspólnie przeżyć.

Aldona Wiśniowska

Oto niektóre refleksje Klubowiczów – odpowiedzi na pytanie: Czyje losy z plejady postaci opisanych w „LO-terii” zainteresowały Cię najbardziej?

„Najbardziej zainteresowały mnie losy Małgosi i Maćka, ponieważ byli fajną parą i kibicowałam ich miłościJ Ciekawy był wątek związany z nimi, dobrze opisane były ich problemy, szczególnie te związane z rodzicami. Stanowili parę, ale również jedno dla drugiego było najlepszym przyjacielem, rozumieli się.”

Ola

„Najbardziej zainteresowały mnie losy Maćka i Małgosi. Na początku wydawało się, że to jedyny „stały związek. Myślę, że na ich przykładzie pokazane były różne ważne problemy.”

Maciek

„Najbardziej zainteresowały mnie losy Marcina, być może dlatego, że jest to nowy bohater. Podoba mi się ta postać, ponieważ mimo młodego wieku musi stawić czoło wielu trudnym problemom. Marcin nie może polegać na kolegach, ani nawet liczyć na pomoc nauczycieli, szczególnie polonistki. Został fałszywie oskarżony, wszyscy odwrócili się od niego, choć był niewinny. Po śmierci jego matki, tylko Maciek pomagał mu w nauce. Jest to postać realistyczna.”

Iza

„Zainteresowały mnie losy Małgosi i Maćka, którzy jako para przeżywali różne problemy i większość z nich udało im się rozwiązać. Podobało mi się ich wzajemne zrozumienie.”

Diana