Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26851497 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2014

CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA! –Tydzień Bibliotek w Filii nr 5 – relacja

22-05-2014

 

Czytanie łączy pokolenia! –

Tydzień Bibliotek – Filia nr 5

 

 

Nawiązując do tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek – „Czytanie łączy pokolenia!” Filia nr 5 WiMBP w Rzeszowie zaprosiła swych czytelników do pokoleniowych spotkań z książką. Miały one charakter konkursu, rozmowy z pisarzem, oraz literackich lekcji bibliotecznych. A wszystko oczywiście łączyło się z czymś, co dla ludzi kochających literaturę jest najprzyjemniejsze – czytaniem, czytaniem, czytaniem…

 

Rozpoczęliśmy 8 maja br., konkursem o zdobycie tytułu „Mistrza Pięknego Czytania”, który adresowany był do uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 na Osiedlu Budziwój. Dziesięcioro uczestników, w wieku od 6 do 11 lat, przed komisją konkursową i swoimi kolegami, prezentowało wylosowane wcześniej i przygotowane rozdziały książki Małgorzaty Kyc „Fiolet(k)owy świat”. Przygody pięcioletniej Fioletki, prawdziwej księżniczki, przeniosły nas wszystkich w magiczny świat bajek i baśni, toteż rywalizacja przebiegała w miłej, twórczej atmosferze. Członkowie Jury: Stach Ożóg – wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim, poeta, recytator, malarz, rzeźbiarz i animator kultury; Renata Pasternak – kierownik Działu Udostępniania WiMBP w Rzeszowie; Marta Głodowska – instruktor, pracownik Domu Kultury „Budziwój”, radna Rady Osiedla Budziwój oraz Katarzyna Błońska – nauczyciel-bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Rzeszowie z uwagą i zaciekawieniem słuchali kolejnych wystąpień, po czym wybrali laureatów. Mistrzem Pięknego Czytania została Gabriela Paśko (jedenastoletnia uczennica kl. V), a dwa wyróżnienia otrzymały: Marcelina Koczenasz (dziewięcioletnia uczennica kl. III) oraz Aleksandra Stec (sześciolatka z kl. I). Dziewczynki czytały wyraźnie, płynnie, zwracały uwagę na znaki interpunkcyjne, a interpretując sprawiły, że słuchacze byli zaciekawieni i wzruszeni. Zarówno zwycięzcy, jak i uczestnicy otrzymali nagrody – książki ufundowane przez Radę Osiedla Budziwój.

 

Kolejnego dnia Tygodnia Bibliotek, dzieci z klas „0” Szkoły Podstawowej nr 15 oraz pięciolatki z grupy „Wiewiórek” z Przedszkola Publicznego nr 25 miały niebywałą okazję do rozmowy z autorką książki „Fiolet(k)owy świat” Małgorzatą Kyc. Spotkanie autorskie stanowiło finał cyklu zajęć „Świat Fioletki”, który rozpoczęliśmy jesienią 2013 r. Uczestnicząc w nim, przedszkolaki poznawały bohaterkę, słuchając głośno czytanych fragmentów utworu i bawiąc się w zabawy inspirowane tekstem. Zaś 9 maja mogły z bliska zobaczyć pisarkę, i wedle chęci zadać jej pytanie. Małgorzat Kyc z serdecznością opowiadała o swoich pociechach, w tym głównie o Wioli – średniej córeczce – prawdziwej Fioletce. Zdradzała, kto był pierwszym czytelnikiem jej książki, oraz czego dotyczył będzie kolejny utwór. Dzieliła się marzeniami z dzieciństwa i zachęcała dzieci do sięgania po bajki, wspominając lektury, które czytała jej mama. Pisząc „Fiolet(k)owy” świat” – jak przyznała – chciała pokazać małym czytelnikom, że każdy ich dzień może być wyjątkowy, i każdego dnia mogą czuć się jak księżniczki i królowie, zaś dorosłym, pragnęła za sprawą Fioletki przypomnieć, że dzieci inaczej postrzegają rzeczywistość, a wiele rzeczy jest dla nich niezrozumiałych i żeby nigdy o tym nie zapominali.

 

Do lektur z dzieciństwa wracali też uczniowie kl. IV Szkoły Podstawowej nr 15 i ich wychowawczyni Anna Sawicka uczestnicząc w lekcji bibliotecznej pod tytułem: „Moje pierwsze spotkanie z książką”. Przy dźwiękach muzyki, zamykając oczy, dziewczynki i chłopcy przypominali sobie, jak po raz pierwszy czytali książkę. Wytężając zmysły, zwracali uwagę na tytuł i autora dzieła, na objętość lektury, oraz na uczucia, jakie towarzyszyły spotkaniu z książką. A potem pięknie o swoich przeżyciach z czytaniem opowiadali. Z wypowiedzi wyłonił się obraz książki – przyjaciela, z którym dzielić można chwile radości i smutku. Przyjaciela z dzieciństwa, za którym się tęskni, który przypomina szczęśliwe chwile i do którego chętnie się wraca. Miłym pokoleniowym akcentem refleksji o lekturach był fakt, że wspominane książki przeważnie dzieci dostawały w prezencie od swoich rodziców albo dziadków i razem z nimi wspólnie spędzali czas na czytaniu.

 

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek w Filii nr 5, wraz z uczniami klas III Szkoły Podstawowej nr 15, oraz Paniami wychowawczyniami: Anną Wisz i Krystyną Borkowską wybraliśmy się w podróż do Afryki – „Na kraniec świata”. Kontynent zwiedzaliśmy poznając trasę podróży słynnego polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, bohatera książki „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. Autor, kiedy był małym chłopcem od dziadka usłyszał historię Polaka, który samotnie w latach 1931-1936 przemierzył Czarny Ląd głównie rowerem, ale też konno i na wielbłądzie. Z Trypolisu, pokonując piaski pustyni, trawy sawanny i gęsty tropikalny las dotarł na kraniec świata – czyli do Przylądka Igielnego – umownej granicy między Oceanem Atlantyckim i Indyjskim, po czym wrócił, już inna trasą z południa na północ, skąd z Algieru dotarł do Europy. Niestety rok po powrocie zmarł i nie zdążył opublikować reportaży ze swojej podróży. Na szczęście dorosły już Łukasz Wierzbicki pamiętał o bohaterze, a dzięki jego staraniom czytelnicy dowiedzieli się o Kazimierzu Nowaku. Podczas zajęć w bibliotece dzieci poznały postać Kazimierza Nowaka, wysłuchały głośno czytanych i opowiadanych fragmentów książki „Afryka Kazika”. Oglądając prezentację multimedialną przypomniały sobie bogactwo i różnorodność Czarnego Lądu. Uczestniczyły w dyskusji na temat tolerancji, odgadywały nazwy zwierząt afrykańskich i oczywiście odtańczyły afrykański taniec.

 

Tydzień Bibliotek w Filii nr 5 w roku 2014 był bardzo udany. Radość z obcowania z książką sprawiła, że czytając połączyły się pokolenia. Czy to za sprawą samego aktu czytania, czy to idąc śladem bohatera, czy spotykając się z autorem, czy przywołując wspomnienia.

 

Wszystkim uczestnikom zajęć organizowanych w Tygodniu Bibliotek przez Filię nr 5 serdecznie dziękuję za naszą wspólną chwilę z literaturą.

 

oprac. Aldona Wiśniowska

  

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.
 

-----------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: