Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849788 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA „KSIĄDZ PARADOKS: BIOGRAFIA JANA TWARDOWSKIEGO”. Spotkanie DKK dla dorosłych w Filii nr 5 – relacja

23-09-2015

Magdalena Grzebałkowska „Ksiądz Paradoks: biografia Jana Twardowskiego”.
Spotkanie DKK dla dorosłych – Filia nr 5

 

Dla wielu osób ks. Jan Twardowski jest odbierany jako cukrowy ksiądz z biedronką na ramieniu i ćwierkającymi ptaszkami latającymi nad głową. Lektura książki Małgorzaty Grzebałkowskiej pomaga zobaczyć go we wszystkich jego odcieniach. Nie ma w niej peanów na cześć księdza Twardowskiego. Jest chęć, upór, by dotrzeć do prawdy o człowieku, który sam o sobie niewiele mówił.

 

Pomimo, że autorka do osoby księdza podchodzi z sympatią, czego wyraz stanowi literacki list zamieszczony na końcu – coś w rodzaju pożegnania dziennikarki z bohaterem swej książki, to przede wszystkim jednak widać w książce obiektywizm, uczciwość i szczerość. Pisarka nie ocenia, nie komentuje, pokazuje fakty. Stara się przedstawić księdza jako zwyczajnego człowieka bez lukrowanej osłonki.

 

W książce znajdziemy informacje o niełatwych relacjach wewnątrz rodziny ks. Jana Twardowskiego, o równie skomplikowanych relacjach z kobietami, o niechęci części środowiska literackiego do jego twórczości, wreszcie o jego bliskich kontaktach z SB, a nawet o słynnym „tupeciku” i czarnej torbie ks. Jana. Autorce także w dużym stopniu udało się odmalować jego otoczenie, czasy, w których przyszło mu żyć.

 

O książce „Ksiądz Paradoks” rozmawiałyśmy podczas spotkania DKK dla dorosłych w Filii nr 5. Wszystkie byłyśmy zgodne, że jest to wartościowa i pasjonująca lektura. Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem mrówczej pracy, jaką wykonała pisarka. Ze strzępków informacji, okruchów wspomnień, pisarka stworzyła spójną całość. Książkę czyta się niczym powieść.

 

Zastanawiałyśmy się także nad kwestią spadkobierców ks. Jana, nad okolicznościami jego śmierci oraz nad miejscem jego pochówku.

 

Ostatecznie doszłyśmy do wniosku, że jest to książka nie tylko dla miłośników poezji księdza Twardowskiego. To także niesamowita historia człowieka pełnego sprzeczności, kompleksów, pokory wobec Boga, ale także osoby niezwykle siebie świadomej. Pozwala spojrzeć na księdza Jana z bardziej codziennej strony, nie jak na kapłana, nie jak na poetę, nie jak na popularnego artystę. Na człowieka potrzebującego akceptacji, ludzkiej życzliwości, czasem spokoju.

 

Czytelniczki dzięki lekturze odważniej będą sięgać do twórczości księdza-poety.

 

Liliana Nowojewska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: