Archiwum wydarzeń 2019

*Bez miłości świata by nie było. Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem w Filii nr 5 - relacja

30-09-2019

*Bez miłości świata by nie było.

Spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem

w Filii nr 5 w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki

Prawie 100 uczniów SP nr 15 wraz z wychowawcami i dorosłymi Klubowiczkami DKK, działającego w Filii nr 5,  wzięło udział w miłej rozmowie o twórczości dla najmłodszych z pisarzem, scenarzystą, aktorem - Cezarym Harasimowiczem.

Autor opowiadał o „Mirabelce” i „Uśmiechu”, o tym, co było inspiracją do powstania książek oraz w jakim celu porusza w nich takie ważne kwestie: pamięci o przodkach, szacunku do drugiego człowieka, do przyrody, wrażliwości, empatii, miłości… Dowiedzieliśmy się np. dlaczego „Mirabelkę” dedykował swojej mamie. Jak mówił, każdy z nas nosi w sobie echo poprzednich pokoleń, i tak jak tytułowa śliwka na nowo odrodziła się z pestki, za oceanem, i mogła (po ścięciu tej, która wrosła w pamięć mieszkańców Muranowa) zostać znów zasadzona w Warszawie, tak i  ludzie odradzają się w kolejnych pokoleniach. Stąd doszukujemy się śladów np. cech swoich bliskich, dziadków, pradziadków w nas samych. Mama pisarza, Krystyna Królikiewicz - aktorka przez szereg lat prowadziła teatr dla dzieci, a w młodości brała udział w powstaniu warszawskim i była bardzo odważną i silną wewnętrznie osobą.  Trochę podobnie, jak bohaterka „Uśmiechu”. Tekla, 10-letnia dziewczynka, o niepokornej osobowości, odwadze, która cierpi z powodu smutku. W wypadku samochodowym zginęła jej mama. Słowa pocieszenia i sztuczne uśmiechy nie są w stanie jej pomóc. Tekla musi przeżyć swoją żałobę. Jej historia zaintrygowała młodych słuchaczy. Chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami smutku oraz zadawali mądre i ciekawe pytania.

To było bardzo udane spotkanie w przemiłej atmosferze. Cezary Harasimowicz ujął nas wszystkich swym ciepłem, mądrym słowem i bezpośredniością.

Aldona Wiśniowska

moderator DKK w Filii nr 5

*W tytule fragm. „Mirabelki”

------------------------------------------------------------------------------