Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849283 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2008

„Zaproszenie do słów”

08-05-2008

     W dniu 8 maja 2008 roku w dniu Święta Bibliotekarza i Bibliotek Filia nr 6 miała zaszczyt gościć ludzi ze świata kultury, literatury, sztuki oraz czytelników i nie tylko.

 

Naszymi honorowymi gośćmi byli:

Danuta Turbacz - artysta plastyk,

Mateusz Pieniążek - poeta, autor zbiorów poetyckich, recitali autorskich.


     Mając na uwadze tegoroczne hasło „Tygodnia Bibliotek” - „Biblioteka miejscem spotkań” starałyśmy się po raz kolejny zasygnalizować środowisku, że współczesna biblioteka poprzez swoją działalność, otwartość, przyjazną atmosferę ma szansę stać się miejscem spotkań, miejscem prezentacji twórczości artystycznej, miejscem w którym nasi czytelnicy i nie tylko lubią przebywać. Wychodząc z założenia, że środowisko tworzy sobie obraz biblioteki na podstawie jej działalności i sposobu informowania, wkładamy wysiłek w to, aby organizować takie formy pracy, by były zgodne z zainteresowaniami odbiorców.
 

     W atmosferze zapachu kwitnącej jabłoni ulegliśmy szczególnej magii poezji. Świadczył o tym wiosenny, radosny nastrój osób uczestniczących w spotkaniu. Duży wpływ na atmosferę tego wieczoru mieli oczywiście nasi goście.

 

    Wiersze Mateusza Pieniążka czytane przez aktorkę Teatru "Maska" Elżbietę Winiarską oraz bibliotekarkę, słuchaczkę Studium Bibliotekarskiego Urszulę Pantoła sprawiły, że czar poezji dostarczył zebranym wielu wzruszeń i refleksji. Autor w swojej poezji wyraził podziw dla urzekającego piękna przyrody, natury i miłości. Jego poezja jest bardzo osobista i niezwykle dojrzała. Usłyszeliśmy także wiersze śpiewane, poeta akompaniując sobie na keyboardzie wykonywał utwory znane z publikacji książkowych, jak również te, które nie zostały jeszcze opublikowane. Z wielką uwagą wsłuchiwaliśmy się w słowa tekstu śpiewanego, nagradzając poetę oklaskami.

 

     Klimat i atmosferę spotkania dodatkowo podkreśliła wystawa batiku Danuty Turbacz artysty plastyka, instruktora plastyki w Spółdzielczym Domu Kultury „Nowe Miasto, laureatki nagród krajowych i zagranicznych, laureatki nagrody Ministra Kultury i Sztuki. Artystka zafascynowana sztuką batiku od kilku lat uprawia technikę barwienia tkanin wywodzącą się z Dalekiego Wschodu. Tworzy dzieła niepowtarzalne układające się w cykle kompozycyjne w formie obrazu. Batiki Danuty Turbacz zaczęły powstawać w wyniku żmudnych poszukiwań. Dziś świadoma jest, że odkryła technikę, która pozwala jej patrzeć przez pryzmat dawnej sztuki na teraźniejszość i podejmować próby uogólnienia natury za jej pomocą.
 

     Batik to technika barwnego zdobienia, polegająca na nakładaniu wzorów na tkaninę roztopionym woskiem, następnie farbowaniu poprzez zanurzenie w kąpieli barwiącej. Miejsca pokryte woskiem nie przyjmują farby, wosk nakłada się tyle razy, ile razy jest barwiona tkanina.

 

     Spotkanie przebiegło w miłej, przyjaznej atmosferze, sympatycznym gestem ze strony poetki pani Anny Mirosławy Nowak był wiersz zadedykowany pani Danucie Turbacz oraz ofiarowanie Mateuszowi Pieniążkowi tomiku poetyckiego z dedykacją : "poetka – poecie".

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: