Archiwum wydarzeń 2010

Warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży

12-08-2010

W dniach 11 i 13 sierpnia 2010 roku w Filii Nr 6 odbyły się warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży, adresowane dla dzieci spędzających wakacje w domu. Uczestnikami zajęć byli stali bywalcy naszej akcji „Wakacje w Bibliotece”. Zajęcia warsztatowe poprowadziła pani Elżbieta Winiarska długoletnia aktorka Teatru Lalki i Aktora w Rzeszowie.

Warsztaty przebiegały w dwóch etapach: w pierwszym dniu nasz gość opowiedział dzieciom o sobie i pracy aktorów w teatrze, wzbogacił słownictwo wiedzy o teatrze/scena ,reżyser, scenograf, sufler, kostiumolog /, a następnie omówił kilka typów lalek: pacynek, marionetek, jawajek, kukiełek oraz lalek scenicznych i masek.

Ideą drugiego spotkania były zajęcia warsztatowe m.in.: praca nad tekstem, zabawy aktorskie, ćwiczenia z zakresu poprawnej wymowy i ruchu scenicznego. Uczestnicy uczyli się także jak interpretować dany tekst, rozwijać zdolność wyrażania słów gestem ,a także przygotować się do konkursów recytatorskich.

Dzięki udziałowi w warsztatach nasi uczestnicy mieli okazję realizować swoje marzenia, poczuć się choć przez chwilę aktorem, stać się kimś innym. O tym, że udział w warsztatach bardzo im się podobał świadczy fakt, że chętnie w nich uczestniczyli a na ich twarzach widać uśmiech i zadowolenie.

Zabawa w teatr to wyjątkowe zajęcia ,pomysł na twórcze spędzenie czasu przez dzieci i młodzież, podczas których każdy z uczestników miał możliwość rozwinięcia wielu wartościowych umiejętności, rozwinąć wyobraźnię, doskonalić mowę, rozwinąć płynność ruchów oraz zwiększyć poczucie własnej wartości, ale przede wszystkim był świetną okazją do zabawy w gronie rówieśników.

Biblioteka wyraża serdeczne podziękowania Dyrekcji Teatru „Maska” w Rzeszowie za wypożyczenie lalek i masek na zajęcia warsztatowe.