Archiwum wydarzeń 2011

„Spotkanie ze sztuką”

05-04-2011

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w WiMBP Filii Nr 6 w Rzeszowie odbyło się niezwykłe spotkanie z aktorami - „ludźmi teatru” -  ludźmi ,którzy na co dzień spotykają się z tą dziedziną sztuki. Nasza biblioteka miała zaszczyt gościć aktorów Teatru: „Scena Propozycji”, i jego twórcę pana Janusza Pokrywkę , aktorów Teatru „Maska” oraz przedstawiciela Teatru im. Wandy Siemaszkowej, pana Jerzego Lubasa.

O różnorodności i kolorycie tej dziedziny sztuki opowiedzieli nam nasi goście:

• Janusz Pokrywka; reżyser, scenograf, artysta malarz, nauczyciel akademicki, twórca Teatru „Scena Propozycji”
  • Jolanta Nord – aktorka Teatru „Maska”, ”Scena Propozycji”
  • Elżbieta Winiarska – aktorka Teatru „Maska”
  • Ryszard Szetela – aktor ” Teatru Maska ”, ”Scena Propozycji”
  • Robert Nowak - aktor Teatru „Scena Propozycji”
  • Jerzy Lubas - kierownik techniczny Teatru Wandy Siemaszkowej

Aktorzy opowiadali o swoich doświadczeniach z pracy na scenie, granych rolach. Mówili o swoim zawodzie: „aktor musi kochać teatr, czuć w sobie to, co robi”. Nasi goście jednogłośnie stwierdzili, że żyją, jak jedna wielka teatralna rodzina, są ze sobą bardzo związani. Ich praca to przede wszystkich liczne próby, wyjazdy, a nawet wakacje. Teatr to „świątynia sztuki”. Pan Janusz Pokrywka miał okazję usłyszeć od swoich współpracowników pełne wdzięczności słowa, że praca z nim to duża przyjemność.
Janusz Pokrywka to niezwykle utalentowany reżyser, artysta malarz, a także scenograf. Swoją przygodę z teatrem zaczynał bardzo dawno temu w „Teatrze Kacperek”, obecnie prowadzi „Scenę Propozycji MDK”. Dla niego teatr to rodzaj niekończącej się przygody. Jego teatr to teatr znaku plastycznego, który jak mówi dojrzewał przez długie lata. Nasz gość tworzy teatr formy, w którym oczy widowni skierowane są na plastykę. Przedstawienia, które realizuje pan Pokrywka wzbudzają podziw i zachwyt nie tylko ze względu na wyśmienitą grę aktorską, ale na oryginalną dekorację.

Zgromadzona publiczność w skupieniu przysłuchiwała się zabawnym anegdotom i historiom, które zdarzyły się aktorom w ich długoletniej pracy. Nasi słuchacze mieli okazję na żywo porozmawiać z aktorami, zadać im pytanie. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i na pewno przez długi czas zostanie w pamięci przybyłych .

Na zakończenie naszego „Spotkania ze sztuką” przy gromkich brawach wręczyliśmy kwiaty naszym wspaniałym gościom i podziękowaliśmy im za wizytę w naszej bibliotece.

Serdecznie zapraszamy czytelników bibliotek oraz wszystkich miłośników sztuki na obejrzenie spektaklu „Siedem obrazów Don Kichota”  w adaptacji, reżyserii i scenografii pana Janusza Pokrywki, który odbędzie się w dniu 13 kwietnia w MDK-u ul. Osmeckiego. 51 o godzinie 19.30.