Archiwum wydarzeń 2014

WAKACJE W BIBLIOTECE w Filii nr 6 – relacja

03-09-2014

Wakacje w bibliotece – Filia nr 6

„Sztuka i literatura nie tylko dla dzieci” – pod tym hasłem Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała cykl wakacyjnych spotkań pobudzających wyobraźnię, ułatwiających pierwsze kontakty ze sztuką i literaturą. Dobra zabawa połączona niekiedy z edukacją towarzyszyła uczestnikom naszych spotkań, podczas których mogli rozwijać swoje pasje oraz nowe zainteresowania.

Okres wakacyjny to wspaniała okazja do odkrywania swoich talentów, o czym mogli przekonać się uczestnicy dziennikarskich zajęć. Nasi czytelnicy niczym prawdziwi redaktorzy tworzyli własną gazetę – redagowali ogłoszenia, wymyślali tytuły i tworzyli ilustracje. Niespodzianką dla wszystkich była wizyta dziennikarki Radia Rzeszów – Justyny Piekło, która przeprowadziła krótki wywiad z uczestnikami warsztatów detektywistycznych.

Ponadto, zaproponowaliśmy zajęcia artystyczne rozwijające umiejętności plastyczne. W ramach zajęć uczestnicy malowali kamienie z wykorzystaniem różnorodnych technik zdobienia, wykonywali papierowe dekoracje inspirowane letnią aurą, tworzyli pomysłowe kartki z życzeniami dla najbliższych, wymyślali własne obwoluty do ulubionej książki, tworzyli mozaikowe obrazki metodą wydzieranki. Na zajęciach dzieci chętnie przeglądały książki z dziedziny plastyki i rysunku, by zaczerpnąć inspirujących wskazówek doskonalących warsztat rysownika.

Z myślą o zdrowej rywalizacji przygotowaliśmy liczne konkursy, quizy i teleturnieje – uczestnicy mieli okazję zagrać w książkowe bingo z misiem pandą oraz zabawić się w prawdziwych detektywów poszukujących odpowiedzi na zagadkowe pytania, szyfry i łamigłówki. Dobra zabawa towarzyszyła również wszystkim podczas gry towarzyskiej w kalambury.

Wakacje to doskonały czas na odwiedzenie nowych miejsc, poznania lokalnych zwyczajów, tradycji i legend. Uczestnicy wakacyjnych zajęć wybrali się w multimedialną wycieczkę po jednym z najpiękniejszych polskich miast – Krakowie.

W okresie letnim często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. O tym jak rozsądnie korzystać ze słońca i kąpielisk opowiedział nam nasz gość – Aleksandra Bocheńska-Baran ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Wszystkie zaproponowane formy zajęć pobudzały twórczą aktywność oraz umiejętność samodzielnego i kreatywnego myślenia. Na każdych zajęciach promowaliśmy literaturę dla dzieci i młodzieży po którą warto sięgnąć.

Mamy nadzieję, że pokazaliśmy młodym ludziom jak interesująco można spędzić wolny czas oraz, że biblioteka może być miejscem spotkań i wspólnej zabawy w gronie rówieśników.

oprac. Natalia Szwedo

Biblioteka dziękuje firmie P.H.U. Rymut z Sędziszowa Małopolskiego za przekazanie słodkich upominków dla uczestników wakacyjnych zajęć.

_____________________________________________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.