Archiwum wydarzeń 2014

08-12-2014

Finlandia – Ojczyzna Świętego Mikołaja

- Filia nr 6

Mikołajki to najmilsze święto w kalendarzu, na które czekają wszystkie grzeczne dzieci. W tym wyjątkowym dniu Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie zaprosiła Ewę Nowak-Koprowicz – wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej przy WSIiZ w Rzeszowie oraz zastępcę kierownika Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Rzeszów, która przybliżyła dzieciom ojczyznę Świętego Mikołaja – Finlandię. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola Publicznego nr 35 w Rzeszowie.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawostek o kraju słynącym z reniferów, jezior i Muminków. Wspólnie wybraliśmy się do Laponii, by odwiedzić dom Świętego Mikołaja, znajdujący się blisko miasta Rovaniemi. Dzieci dowiedziały się, że w tym regionie zima trwa ponad pół roku, mieszkańcy hodują tam renifery, a po śniegu przemieszczają się saniami w psim zaprzęgu. Odwiedziliśmy też stolicę Finlandii – Helsinki, nazywane Białym Miastem Północy, dzięki białym fasadom budynków.

Prawdziwą niespodzianką była wizyta Świętego Mikołaja, który przybył specjalnie na nasze spotkanie, by obdarować wszystkie dzieci  miłym upominkiem. Chętnie porozmawiał z każdym dzieckiem, pytał o ich marzenia oraz upewniał się, czy były grzeczne. W podziękowaniu za wizytę dzieci opowiedziały Mikołajowi wiersz oraz zaśpiewały piosenkę.

Piękna tradycja obdarowywania się w tym dniu prezentami i życzliwością trwa na całym świecie od wieków, warto ją pielęgnować i pamiętać o swoich najbliższych.

Biblioteka składa podziękowania sponsorom upominków: Grupie kapitałowej Agros-Nova oraz bankowi PKO Bank Polski.

oprac. Natalia Szwedo

__________________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.