Archiwum wydarzeń 2014

KSIĄŻKA W OBIEKTYWIE CZYTELNIKA. Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego w Filii nr 6 – relacja

15-12-2014

KSIĄŻKA W OBIEKTYWIE CZYTELNIKA.
Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
pod patronatem Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego –
Filia nr 6

15 grudnia 2014 r. w Filii nr 6 WiMBP w Rzeszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie fotograficznym „Książka w obiektywie czytelnika” pod patronatem Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Celem konkursu, skierowanego do uczniów szkół podstawowych kl. IV-VI i gimnazjum, była popularyzacja czytelnictwa i fotografowania wśród czytelników, a także zachęcenie do czytania książek, również tych wybiegających poza program nauczania.

Zadaniem konkursowym było wykonanie zdjęcia, na którym znajdzie się książka. Przesyłane zdjęcia mogły być wykonane dowolnie, np. jako sleeveface, portretowe, w przestrzeni miejskiej, różnych sytuacjach: w szkole, pijąc herbatę, kawę lub czytając do poduszki. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Komisja konkursowa w składzie:
Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie,
Zdzisław Świeca – przewodniczący Rady Artystycznej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego,
Mariusz Baran – członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego,
Piotr Krupa – członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego,
Agnieszka Szafirska – członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego,
Artur Wysocki – członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego,
Maria Gulak – kierownik Filii nr 6 WiMBP w Rzeszowie,
Renata Dziepak – kustosz WiMBP w Rzeszowie,
Łukasz Kleska – specjalista ds. komunikacji i public relations WiMBP w Rzeszowie.

W konkursie wzięło udział 39 uczestników ze Szkoły Podstawowej nr 11, Szkoły Podstawowej nr 24, Gimnazjum nr 7 im. Króla Jana III Sobieskiego, Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Pułaskiego oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie.

Wszyscy uczestnicy wykazali się twórczym zaangażowaniem oraz inwencją. Zdjęcia cechował różny poziom techniczny. Przy ocenie brano pod uwagę przede wszystkim zgodność pracy z tematem konkursu, kreatywność oraz oryginalność.

Nagrody otrzymali:
I. miejsce: Kacper Wiszniewski, Szkoła Podstawowa nr 11 w Rzeszowie, op. Tomasz Kaczorowski
II. miejsce: Karolina Przyboś, Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Pułaskiego w Rzeszowie, op. Agata Krechel-Kocój
III. miejsce ex aequo: Zuzia Zarzyczny, Szkoła Podstawowa nr 11 w Rzeszowie, op. Katarzyna Chmiel, Anna Pasek-Depa
III. miejsce ex aequo: Zofia Tetela, Szkoła Podstawowa nr 24 w Rzeszowie

Wyróżnienia:
Angela Gaweł
Izabela Gaweł, Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie, op. Dominika Mróz-Toton
Julia Misiołek, Szkoła Podstawowa nr 24 w Rzeszowie
Weronika Lorenowicz, Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie, op. Dominika Mróz-Toton
Wiktoria Migała, Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie, op. Dominika Mróz-Toton

Wręczenia nagród dokonała Barbara Chmura –dyrektor WiMBP w Rzeszowie, jednocześnie gratulując wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym, życząc dalszych sukcesów w twórczości artystycznej. Dyrektor biblioteki podziękowała Zdzisławowi Świecy za przestawienie ciekawej prezentacji multimedialnej na temat fotografii. Pogratulowała również opiekunom, nauczycielom, pod kierunkiem których dzieci i młodzież przygotowała zdjęcia konkursowe.

Laureatów, uczestników oraz wszystkich gości zaproszono do obejrzenia wystawy pokonkursowej. Ze względu na wysoki poziom przesłanych zdjęć Komisja konkursowa zakwalifikowała do prezentacji na wystawie wybrane zdjęcia nagrodzonych i wyróżnionych osób.

Dyrekcja składa serdeczne podziękowania Zdzisławowi Świecy za przedstawienie ciekawej prezentacji multimedialnej, organizatorom, Rzeszowskiemu Stowarzyszeniu Fotograficznemu – patronowi konkursu oraz partnerom i sponsorom: Podkarpackiemu Instytutowi Książki i Marketingu w Rzeszowie oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

oprac. Łukasz Kleska
Dział Udostępniania Zbiorów