Archiwum wydarzeń 2019

Leopold Lis-Kula - spotkanie w Filii nr 6 - relacja

25-09-2019

Leopold Lis-Kula - spotkanie w Filii nr 6

24 września w Filii nr 6 odbyło się wyjątkowe spotkanie poświęcone postaci Leopolda Lisa-Kuli. W spotkaniu wzięli udział: dr Jacek Magdoń z IPN-Oddział w Rzeszowie, pani Stanisława Bełch, regionalna pisarka, grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie razem z opiekunem oraz grupa bibliotekarzy, biorących udział w projekcie „Leopold GO – projekt mobilnej gry miejskiej opartej na życiorysie Leopolda Lisa-Kuli”. Spotkanie było przygotowaniem do szkolenia, w ramach którego zostanie stworzona mobilna gra miejska „Leopold GO”.

Główną część spotkania poprowadził dr Jacek Magdoń, który ze swadą opowiadał o życiorysie Leopolda Lisa-Kuli, przytaczając wiele historii z jego życia – opowieści o nim samym, osobach z nim związanych, walkach, które stoczył. Opowiedział także o historii pomnika Leopolda Lisa-Kuli, który nie tak dawno był symbolem Rzeszowa.

W drugiej części spotkania pani Stanisława opowiedziała o swojej książce „Święto Niepodległości”, która zostanie wykorzystana w projekcie gry. Książeczka została wydana z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i powstała we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddziałem w Rzeszowie.

Bardzo się cieszymy, że jeden pomysł sprawił, że spotkaliśmy się razem i mogliśmy posłuchać nie tylko historii o Leopoldzie Lisie-Kuli, ale też historii powstawania książki oprowadzającej najmłodszych po najważniejszych miejscach pamięci historycznej w naszym mieście, będącej efektem współpracy naszych gości.

Spotkanie było wstępem do szkolenia, na którym uczniowie i bibliotekarze będą mogli wykorzystać zdobytą wiedzę – z niecierpliwością czekamy na efekty przy projektowaniu gry.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Barbara Hulek

-------------------------------------------------------