Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26848597 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2010

„Cała ja” - spotkanie z Niną Opic w Filii nr 7

09-12-2010

W śnieżne, zimowe popołudnie, dnia 9 grudnia 2010 roku, w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, odbyło się spotkanie autorskie z panią Niną Opic, znaną rzeszowianką, pisarką i poetką (swój talent odziedziczyła po przodku, poecie Martinie Opitz, rodem z Bawarii, zamieszkałym w Polsce) i przyjaciółką bibliotek, także Filii Nr 7. W spotkaniu wzięli udział wierni sympatycy, czytelnicy i przyjaciele pani Niny, a także zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie, pani Halina Piotrowska.


Z wykształcenia psychoterapeutka, współpracowała z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie, a obecnie współpracuje z Kancelarią Adwokacką w Rzeszowie. Wykładowca Studium Policealnego w Rzeszowie i wykładowca–szkoleniowiec w Niepublicznej Placówce Szkolenia Nauczycieli i Rodziców na całe województwo podkarpackie. Z jej doświadczenia korzystają też ogólnopolskie placówki szkoleniowe. W swojej prywatnej praktyce psychoterapeutycznej spotyka się z różnymi problemami ludzi i stara się pomóc im odnaleźć się w życiu i to daje jej ogromną radość.


Autorka, już od najmłodszych lat dzieliła się z innymi, swym talentem pisarskim. Pisała do czasopism młodzieżowych: Na Przełaj, Świat Młodych, Płomyczek. Współpracowała także, z wieloma periodykami, publikując swe felietony, m.in : Prometej; Glos Nauczycielski; Nowiny Rzeszowskie; Podkarpacie; Nowiny; Super Nowości; Przedszkolak i Mamo to ja. Obecnie swoje opowiadania umieszcza w miesięczniku Nasz Dom-Rzeszów- Dzieciom-Pluszak; Echo Rzeszowa; Zdrowie i Opieka. Jest autorką zbioru opowiadań dla dzieci : Bajeczki do poduszeczki nad brzegiem Wisłoka i tomików poezji : Wiersze o Rzeszowie, Drogowskazy; Jej słowo i Bliźniemu swemu. Współautorka książki: Rzeszowianie o sobie i swoim mieście  oraz Ojciec święty i ja. Nagradzana w wielu konkursach m.in. za Opowieść Biedronki Balbiny, w 2005 r., otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na „Najpiękniejszą Bajkę”, a w 2006 r., za utwór A Wisłok sobie płynie, dostała wyróżnienie, w konkursie prozatorskim : „Jeden Utwór o Rzeszowie”. Jako jedyna przedstawicielka Podkarpacia, brała udział w Międzynarodowym Konkursie Poezji Romskiej im. Papuszy: „ Złote Pióro Papuszy” zdobywając wyróżnienie.


Pani Nina podzieliła się ze słuchaczami swoimi osobistymi odczuciami dotyczącymi zawodu psychoterapeuty, jak również przedstawiła pierwszą, publikację tomiku poezji „Cała ja”. Został on podzielony na 3 części: Łąka słów, którą jak sama mówi: „napisałam do bieszczadzkich aniołów, do stworów, które lubię”; część druga to Klawiatura myśli, refleksyjna o mocniejszych akordach i część trzecia -Bliskość : to akordy zmysłów, bardziej związane z naszym wnętrzem, w której, jak podkreśla poetka: „każdy z nas ma jakąś krainę marzeń, swoją krainę niezwykłej bliskości i intymności”. Klimat wieczoru sprzyjał refleksji, a czytane przez autorkę utwory przenosiły nas w świat wyobrażeń poetki, miejsc, często nam znanych osobiście.


Na zakończenie spotkania, jedna z uczestniczek, podsumowując usłyszane treści, wyraziła refleksję na temat twórczości pani Niny Opic:
„Cała ja - w tym tytule oddała Pani dosłownie to wszystko, co pani pisze, myśli, swój portret, swój temperament, nie można Pani zamknąć w jedną rameczkę. Mimo ciężkiej i trudnej pracy, w utworach Pani występuje baśniowość, w obrazach słyszmy tą lekkość. Pisanie jest pewną formą terapii i wykazuje Pani talent autorsko –recytatorski. Potrafi być Pani bardzo sentymentalna w języku i obrazie, i pięknie Pani myśli. Słuchając Pani można wyczuć tę łatwość epitetów. Odnoszę wrażenie, że Pani się nie trudzi przy pisaniu tych wierszy”.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: