Archiwum wydarzeń 2011

Dni Kultury Ukraińskiej w Filii nr 7

23-05-2011

W ramach Klubu Podróżnika, w Filii Nr 7 WiMBP w Rzeszowie, odbyło się ostatnie przed wakacjami, spotkanie uczniów kl. I B ze Szkoły podstawowej Nr 25 (wych. p. E. Salamon) z p. Ewą Nowak oraz Oleną Romanenko, Julią Honcharuk i Vladyslavem Opleta z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej, działającego przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania.

Temat prelekcji nawiązywał do tradycji i kultury naszego sąsiada - „Ukrainy” - która odbyła się w ramach cyklu: Dni Kultury Ukraińskiej. Nasi goście: pani Olena, (z Chmielnyćkyj), pani Julia (z Kijowa) i pan Vladyslav (z Iwanofrankiwsk), przy pomocy projekcji multimedialnej, rozpoczęli podróż do kraju-jak sami podkreślali - marzeń i miłości. Stolicą Ukrainy jest Kijów, a flaga państwowa występuje w barwach: niebieskim (symbol nieba, wody i wolności) i złotym ( symbol dojrzałego zboża i rzepaku).Godłem Ukrainy jest trójząb, natomiast najdłuższą rzeką przepływającą przez ten kraj jest Dniepr –podkreślił pan Vladyslav. Ukraina sąsiaduje z siedmioma państwami europejskimi, m.in. z Polską. Stolicę Kijów- jak głosi legenda- założyło rodzeństwo: siostra Libid i trzej bracia : Kyj, Sek i Choryw. Jednemu z braci przyśnił się sen, który mówił, iż wzgórze, na którym się znaleźli, zamieni się w duże miasto, które przyjmie nazwę od imienia jednego z braci- Kyj.

W dalszej części prelekcji słuchacze z kl. I b, mogli się przekonać, że jest to państwo o bogatej tradycji kulturowej, gdyż obydwie panie prelegentki – Julia i Olena- na tę okazję, przyszły w tradycyjnych bluzkach ukraińskich. Strój taki ubiera się na szczególne święta i uroczystości rodzinne. Można było również zauważyć na nich ciekawe wzory, wyszywane w różne kształty, m.in.: hafty geometryczne, (trójkąty, romby). Inne hafty, np.: zoologiczne(różne zwierzęta, ptaki) i roślinne (kwiaty, liście) wykorzystuje się na ręcznikach, które wykorzystywane są na specjalne uroczystości, jak wesele czy wizyta prezydenta danego kraju. Kolorem dominującym na ubraniu jest kolor czerwony (symbolizuje miłość, walkę ); czarny (symbolizuje smutek, śmierć, nieszczęście) a także, kolor zielony (symbolizuje wiosnę, odnowę życia).

Inną grupę, różnorodną kulturowo (w zależności od regionu: północnego, czy południowego) stanowią „Kozacy”. Ciekawie o nich opowiadał pan Vladyslav. Była to grupa mężczyzn (powstała pod koniec XV w., by walczyć z Turkami), którzy odznaczali się niezwykłą sprawnością fizyczną. Dziś młodzi ludzie kontynuując tradycję kozacką, należą do wielu zespołów folklorystycznych. Ze względu na bogate stroje (ubrani w kolorze czerwonym spodnie szarawary, bardzo długie koszule i czerwone buty z cholewami), taniec kozacki wymagający dużej sprawności fizycznej i talent muzyczny (granie na tzw. kobzie), są oni dużą atrakcją dla turystów i mieszkańców Ukrainy. O ich sprawności uczniowie mogli się przekonać oglądając krótki film z koncertu takiego właśnie zespołu. Słuchacze musieli się też, wykazać talentem kulinarnym w zgadywaniu produktów z potrawy narodowej - barszczu ukraińskiego.

Końcowym akcentem spotkania był konkurs przeprowadzony przez naszych gości, dla uczestników lekcji oraz rozdanie przez panią Ewę Nowak, pamiątkowych dyplomów i nagród książkowych, za udział w całorocznym cyklu spotkań, w ramach „Klubu Podróżnika –Podróże po krajach Unii Europejskiej - Prezydencja Polska”. W prelekcji wzięło udział 23 uczestników.