Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26948361 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2011

Spotkanie z Markiem Czarnotą

16-06-2011

Dnia 31 maja 2011 r. ,w ramach akcji „10 Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom- Cała Polska Czyta Dzieciom”- odbyło się spotkanie z Panem Markiem Czarnotą - znanym rzeszowskim bibliofilem i gawędziarzem – z uczniami kl. III c (Małgorzata Garlak-Niedziółka -26) i III d (wych.p. Małgorzata Ożyło- 20) ze Szkoły Podstawowej Nr 25. Autor zajmuje się pisaniem i zbieraniem historii i legend o mieście Rzeszowie, a także, naszym regionie - od 40 lat. Wydał na ten temat 14 książek, w tym na prośbę czytelników: „Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic”. Prowadził również audycje telewizyjne „Rzeszowskie ulice i okolice”.


Pierwsze spotkanie, nawiązujące do propagowania akcji czytania -„Cała Polska Czyta Dzieciom”, nasz gość rozpoczął od przypomnienia o zasadach pracy nad dykcją i wymową czytanego tekstu. Pan Czarnota podkreślił jej znaczenie, mówiąc: : „Jako uczniowie trzeciej klasy , musicie wziąć udział w tej akcji i czytać młodym ludziom, tak jak napisał autor, jaką miał intencję, urozmaicić poszczególne frazy i zachęcić młodego czytelnika do czytania. W czym pomaga czytanie? Poprzez czytanie człowiek -dodał Pan Marek- poznaje wyrazy, potrafi mówić ze zrozumieniem i sam rozumie to co mówi ;pomaga w rozwijaniu zainteresowań, bo życie stawia przed nami coraz to większe wymagania”.


Zaproponował również, zabawę słowną, polegającą na powtarzaniu bardzo wyraźnie wyrazów, które jego zdaniem: „są trudne do wymówienia, ale fantastycznie poprawiają język”, np.:

  • „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego” ;
  • ”Stół z powyłamywanymi nogami”;
  • „Chrząszcz brzmi w trzcinie , w Szczebrzeszynie, a Szczebrzeszyn z tego słynie”.


Klimat spotkania, zachęcił uczestników do uważnego słuchania czytanych tekstów, jak również włączenia się w dialog słowny z naszym Gościem. Pan Marek przypomniał znane utwory Juliana Tuwima, na których wychowywało się wiele pokoleń Polaków, m.in.: „Lokomotywę” , „Rzepkę”  i „Ptasie radio” .


W trakcie spotkania pan Czarnota nawiązał do historii Rzeszowa, przypominając o pierwszym założycielu naszego miasta Janie Pakosławicu, który otrzymał te dobra od króla polskiego -Kazimierza Wielkiego, jak również o legendzie związanej Rzeszowem. Autor kończąc spotkanie, zachęcał słuchaczy do odwiedzenia trasy podziemnej w Rynku rzeszowskim. Obecnych było 46 uczestników (10.00-11.30).

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: